Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
10 PKK’li Militanın Yeri Cep Telefonu ile Bulunmuş

10 PKK'li Militanın Yeri Cep Telefonu ile Bulunmuş

05 Ocak 2013 Cumartesi 09:32
Diyarbakır'da 10 PKK'li militanın hayatını kaybettiği operasyonun, tamire gelen örgüt telefonu sayesinde yapıldığı iddia edildi.

Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçeleri kırsalında 31 Aralık günü 10 Pkk'li militanın hayatını kaybettiği 'nokta operasyonun, militanların kullandığı cep telefonuna tamir sırasında istihbarat birimlerince yerleştirilen dinleme cihazı sayesinde gerçekleştirildiği iddia edildi.

PKK kaynakları bu konuda bir açıklama yapmazken, devlete yakın kaynaklar ile Türk medyasının "örgüt içindeki muhbirlerin" ortaya çıkmaması için "telefon" olayını ortaya attıkları sanılıyor. Türk medyasına servis edilen habere göre olay şöyle gelişti:

Diyarbakır'da istihbarat ve güvenlik birimleri yaptığı çalışmada örgütün Diyarbakır sorumlusu Ethem Karabulut'ın Lice ve Hani ilçeleri kırsalında bulunduğunu belirledi. Yapılan çalışmada, 10-15 kişi ile dolaşan grubun ihtiyaçlarını karşılamak üzere kentte irtibatlı olduğu kişi belirlendi. Takibe alınan bu kişinin, sürekli kırsal kesime giderek Ethem Karabulut ve yanındakilerle görüşüp, onların ihtiyaç duyduğu malzemeleri temin ettiği izlendi.

TAMİRE GETİRİLEN CEP TELEFONU

İstihbarat birimlerinin sürekli izlediği bu kişi, Pkk'lılardan birinin bozulan telefonunu Diyarbakır'a getirip tamire verdi. Bu sırada istihbarat birimleri devreye girerek, bir fırsatını bulup, tamire gelen telefona takip ve dinleme cihazı yerleştirdi.

Tamir edilen telefonu alan kişi, götürüp Pkk'lılara teslim etti ve güvenlik güçleri bu telefonla yapılan tüm görüşmeleri dinlemeye, Pkk'lı grubu kolayca takip etmeye başladı.

MAĞARA BELİRLENDİ NOKTA OPERASYONU YAPILDI

İstihbarat birimlerinin 31 Aralık günü de Pkk'lıların kırsal kesimde bir mağarada bulunduğunun belirlenmesi üzerine operasyon içi düğmeye basıldı. Hava destekli polis ve jandarma özel harekat timlerinin katıldığı nokta operasyonunda, önce mağaradan çıkan bir Pkk'lı güvenlik güçlerine el bombası atmak isterken, vuruldu. Ardından çıkan başka Pkk'lı da ateş açmaya başlayınca, o da çatışmada öldürüldü.

Daha sonra diğer Pkk'lılar çıkan çatışmada öldürülürken, örgütün Diyarbakır sorumlusu Ethem Karabulut, mağaranın diğer çıkışından çıkıp kaçmak istedi. Ancak güvenlik güçleri aldığı önlem sayesinde Karabulut'u da çıkan çatışmada öldürdü.

Yetkililer öldürülen Pkk'lılar arasında Karabulut'un yanı sıra üst düzey sorumlularının da bulunduğunu belirtti. Öldürülenlerden birinin de bölgenin lojistiğini sağlayan Pkk'lı olduğu ve kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Pkk'lı Ethem Karabulut'un Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 günü 6'sı öğrenci 7 kişinin öldüğü bombalı araçla yapılan saldırı, Lice İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Binbaşı Ercan Kurt, Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Acıcı'nın öldüğü mayınlı saldırı, Gaziantep'te 9 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının da aralarında bulunduğu birçok eylemin talimatını veren kişi olduğu iddi edildi.

Kaynak: Haberler.com

Diğer Haberler