Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
10 yılda 360 milyar dolar kayıp

10 yılda 360 milyar dolar kayıp

20 Temmuz 2016 Çarşamba 08:08
Irak'ta 2003'ten beri, 360 milyar doların kaçak yollarla yurtdışına kaçırıldığı bildirildi

Rûdaw'a konuşan Irak Parlamentosu Temiz Eller komisyonu Sözcüsü Adil Nuri, yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılan paralarla ilgili 2015'te bir komisyon oluşturulduğunu ancak mesafe alınamadığını belirtti.

 

Şubat ayında yurtdışına para götürdükleri söylenen İçişleri Bakanlığı, istihbarat teşkilatı ve Denetim Kurulu'nun bazı üst düzey yetkilileri parlamentoya çağrılarak ifadeleri alınmıştı.

 

Adil Nuri, 2003'ten beri 360 milyar doların ülke dışına çıkarıldığını kaydetti.

 

Kürt parlamenter, “Bir şirket çikolata ithalatı adı altında 29 milyon doları yurtdışına götürmüş. Sahte makbuz ve evraklar sunulmuş. Ülkeye giren bir tane çikolata bile yok” dedi.

 

Paraların bir bölümünün hangi ülkelerde tutulduğunu bilindiğini söyleyen Adil Nuri şunları söyledi:

 

“Hükümet, yerleri bilinen paraların geri getirilmesi için Amerikalı bir şirketle anlaşma imzalayacaktı ancak bu da olmadı. Para yasadışı yollarla götürüldüğünden dolayı geri getirilmesi de çok zor ve iş onyılları alacak.”

Diğer Haberler