Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
12 Eylül Davası Ankara’da Başladı

12 Eylül Davası Ankara'da Başladı

04 Nisan 2012 Çarşamba 11:07
12 Eylül askeri darbenin sağ kalan iki mimarı Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.

ANKARA - 12 Eylül darbesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması başladı. Dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacağı dava Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Kolunu kıran Kenen Evren ve sağlık sorunlarını gerekçe gösteren Tahsin Şahinkaya'nın katılmadığı duruşmaya, 60 müdahil avukatı ile 3 sanık avukatı katıldı.

Mahkeme, iddianamenin bitmemesi durumunda 5 Nisan Perşembe ve 6 Nisan Cuma da aynı saatte başlamak üzere davayı görmeye devam edecek.

Davaya TBMM ve hükümetin yanı sıra CHP, MHP, BDP, BBP gibi siyasi partiler, bazı dernekler ve birçok kişi de müdahillik başvurusunda bulunmuştu.

12 Eylül mağduru çok sayıda kişi davanın görüldüğü Ankara Adliyesi önüne akın ederken, polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Aşırı yoğunluk ve güvenlik önlemleri nedeniyle Ankara Adalet Sarayı çevresindeki bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Davaya ilişkin hazırlanan iddianamede Kenan Evren ve Ali Tahsin Şahinkaya ,"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek" suçları işledikleri ifade ediliyor.

Diğer Haberler