Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
15 Bin Mahkuma Erken Tahliye

15 Bin Mahkuma Erken Tahliye

07 Mart 2012 Çarşamba 10:23
Cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin erken tahliye olacağı bildirildi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan "Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı"nın yasalaşması halinde belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını, denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edeceklerini" açıkladı. Cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanacak.

Ergin, "Türkiye'de ne kadar adliye sarayı yapılırsa, ne kadar hâkim- savcı alınırsa alınsın, her uyuşmazlığın, en ufak ihtilafın mahkemeye taşınmasının alternatif çözüm yollarıyla önlenmesinin önemlidir. Böylece alternatif ceza infaz yöntemlerini daha fonksiyonel hale getirme gayreti içinde oldukları" vurgusunda bulunarak, Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın da bu gayretin bir parçası olduğunu ifade etti.

Ergin, Türkiye'de 2006-2011 yılları arasında toplam 436 bin 150 kişinin takip ve denetiminin yapıldığını söyleyerek, halen 108 bin 957 şüpheli, sanık ve hükümlünün toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesine devam edildiğini bildirdi. Cezaevlerinde bir süredir tutuklu ve hükümlü sayısında rutin artış dışında, rutin ötesi bir artış olduğunu belirten Ergin, "2005 ve 2006'da yürürlüğe giren yeni mevzuat gereği cezaların artırılması, cezaların infaz süresinde artışa gidilmesi, Yargıtay tarafından da dosyaların hızla sonuçlandırılmasının buna neden olduğunu" ifade etti.
 

Ergin, "Yaşamlarının bir kısmını ceza infaz kurumunda geçirmiş hükümlülerin, topluma uyum sağlamalarının kolaylaşması, sosyal yaşama hazır hale gelmeleri, yeniden suç işlemelerinin azaltılması gibi amaçlarla bu düzenlemenin yapıldığını" söyledi.

Ergin, "Öngörülen düzenlemenin ceza süresinde bir değişikliğe neden olmayacağını, koşullu salıverme tarihini değiştirmeyeceğini, af niteliğinde olmadığını, mahkemelere yeni bir iş yüklemeyeceğini ve dosyaların yeniden ele alınmasını gerektirmeyeceğini" vurgusunda bulunmayı da ihmal etmedi.

Söz konusu düzenlemenin, belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılının, denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edilmesini içerdiğini söyleyen Ergin, düzenleme ile açık ceza infaz kurumundan toplum içine bırakılan hükümlülerin, müdürlükler tarafından denetim ve takip altında tutulacaklarını söyledi.

Ergin, herkes için ayrı bir programın öngörüldüğünü, işlenen suçun mahiyetine göre ayrı denetimli serbestlik uygulanacağını hatırlattı.

Bakan Ergin daha sonra şöyle dedi: " Düzenlemeden, son altı ayını kesintisiz olarak açık ceza infaz kurumunda geçiren, iyi halli olan, koşullu salıverilme tarihine bir yıl veya daha az süre kalanların yararlanabiliyor. Bu şartları taşıyanların, infaz hâkiminin kararıyla denetimli serbestlikten yararlanarak cezasının son 1 yılını toplum içinde geçirebilecek. Açık cezaevine ayrılma hakkına sahip olduğu halde kapasite yetersizliği, sağlık durumu veya kendi talebi doğrultusunda açık cezaevine ayrılmayan hükümlülerin de bu düzenlemeden yararlanması için geçici madde eklendi."

KİMLER YARARLANAMAZ
Ergin, açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı olmayanların bu düzenlemeden yararlanamayacaklarını belirterek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar, örgüt ve terör suçlarından hükümlü olanlar, haklarında iyi hal kararı verilse bile iki kez hücreye koyma cezası alanlar, koşullu salıverilme kararının geri alınması nedeniyle kalan cezası infaz edilmekte olanlar ve kapalı ceza infaz kurumlarından firar edenlerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını" söyledi.

Bakan Ergin son olarak, "Cezaevlerinin kapasitesinin 119 bin, cezaevi nüfusunun ise 129 bin 900 olduğunu söyleyen Ergin, cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanacağını" ifade etti.  (İLKHA)

Diğer Haberler