Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
1,5 milyon Suriyeli evini terk etti

1,5 milyon Suriyeli evini terk etti

01 Ağustos 2012 Çarşamba 14:27
Suriye'de protestoların başladığı günden bu yana geçen 17 aylık süreçte yaklaşık 1,5 milyon kişinin, evlerini terk ederek mülteci konumuna düştükleri belirtiliyor.

Suriye'de protestoların başladığı günden bu yana geçen 17 aylık süreçte yaklaşık 1,5 milyon kişinin, evlerini terk ederek mülteci konumuna düştükleri belirtiliyor.

Yaklaşık 17 ay önce başlayan muhalefet hareketi sürecinde 20 bin aşkın kişi hayatını kaybederken, on binlerce kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre geçen hafta itibarı ile Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a sığınan Suriyelilerin kayıtlı mülteci sayısı 125 bin. Son bir haftadaki rakamlarla bu sayının 150 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Türkiye yaklaşık 50 bin Suriyeli ile mülteci akını yükünü en fazla taşıyan ülke durumunda. Ürdün'de yaklaşık 40 bin, Lübnan'da yaklaşık 35 bin ve Irak'ta yaklaşık 10 bin kayıtlı mülteci var. Bu mültecilerin yüzde 75'ini kadın ve çocuklar oluşturuyor. Ancak Suriye içindeki mülteci dramı da en az sınırlardaki ve komşu ülkelerdekiler kadar büyük. Son 17 ayda yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli evlerini terk ederek kendi ülkelerinde mülteci konumuna düştü. Bunlar arasında, rejimin şehirlere yağdırdığı bombalardan kaçmaya çalışan yüz binlerin yanı sıra, muhtemel bir intikam saldırısının kurbanı olma korkusuyla evlerini terk ederek güvenli olacağını düşündükleri bölgelere kaçan Hıristiyan ve Nusayri kökenli Suriyeli aileler de var. Yıllar önce ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Suriye'ye gelen Iraklı sığınmacılar da artan şiddet olayları nedeniyle Irak'a geri dönüyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, çoğunluğu Şii olmak üzere Suriye'den dönen Iraklı sayısı geçen ay 13 bine yaklaştı. Ülkeye gelenlerin artması üzerine Irak Göç ve Göç Ettirilenler Bakanlığı, Iraklı ailelerin yanına yerleşecek Suriyeli sığınmacılara kefil şartı getirdi.

Diğer Haberler