Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
17 merkezde tutsaklara destek eylemleri

17 merkezde tutsaklara destek eylemleri

12 Kasım 2012 Pazartesi 17:38
Açlık grevinin 62’inci gününde Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de 17 ayrı merkezde binlerce kişi destek eylemleri gerçekleştirdi.

Türk cezaevlerindeki 10 bine aşkın Kürt siyasi tutsakların tarihin en büyük süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 62’inci gününde Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de 17 ayrı merkezde binlerce kişi destek eylemleri gerçekleştirdi. Nusaybin’deki eylemde konuşan tutsak annesi Latife Akyüz, "Biz anneyiz. Artık bir şeyler yapılsın. Çocuklarımız 62 gündür açlık grevindedir. Erdoğan ise devletlere gidip, yalan söylüyor, 'yemek yiyorlar' diyor. Nerede yiyorlar, gidip hallerini görsünler" dedi.

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki kadınlar, tutsaklar tarafından başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek vermek amacıyla her gün yapılan oturma eylemini Barış Parkı'nda basın açıklaması yaptı. "Kefenê roja 62'î" yazılı beyaz örtüler giyen Nusaybinli kadınların eylemine BDP Nusaybin İlçe Örgütü üyeleri, Nusaybin Belediye ve belde başkanları, Barış Anneleri İnsiyatifi, DÖKH aktivistleri, Genel-İş üyeleri de destek verdi. "Ji mirinê re bêdeng nemîn e!", "Ölüme sessiz kalma!" dövizleri açan kadınlar, "Biji berxedana zindana", "Biji Serok Apo" sloganları attı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevi eyleminde olan Hizni Ağırman'ın annesi Latife Akyüz, "Neden halimizi soran kimse yok. Biz anneyiz. Artık bir şeyler yapılsın. Allah'tan kimsenin korkusu yok mu? 62 gündür çocuklarımız bedenlerini ölüme yatırmıştır. Yetmez mi artık her gün buraya geliyoruz, ama sesimiz duymamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Sizden çok mu fazla bir şey istiyoruz. Sizden sadece önderimizi ve dilimizi istiyoruz. Çocuklarımız 62 gündür açlık grevindedir. Erdoğan ise devletlere gidip, yalan söylüyor, 'yemek yiyorlar' diyor. Nerde yiyorlar gidip hallerini görsünler" dedi. Konuşmadan sonra kadınlar 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminden sonra kadınlar, "Biji berxwedana zindana" sloganı atarak, eylemlerini sonlandırdı.

KARAKOÇAN: Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde BDP İlçe Örgütü üyeleri, tutsakların açlık grevlerine destek amacıyla ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. BDP Elazığ İl Eş Başkanı Turan Çelik ile il yöneticileri ve BDP Yayladere İlçe yöneticilerinin de katıldığı toplantıda konuşan BDP Karakoçan İlçe Başkan Yardımcısı Abdulkadir Gül, bu topraklarda başka ölümler yaşanmasın diye tutsakların bedenlerini ölüme yatırdığını söyledi. Açlık grevine giren tutsakların ölüme hevesli insanlar olmadıklarını belirten Gül, "Ama özgür yaşam ve onurlu bir barış için veremeyeceğimiz bedel yoktur. Bu çığlığı duyun insan olduğunuzu hatırlayın" dedi. Açıklamanın ardından ilçe binasında 2 günlük dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatıldı.

DERSİM: PKK'li ve PAJK'lı tutsakların başlattığı 62'nci gününe giren süresiz-dönüşümsüz açlık grevine esnaflardan da destek geldi. Dersim'de bir esnaf ve çalışanları bir günlük açlık grevi eylemi yaptı. Söz konusu esnaf ve çalışanları, ölümler başlamadan tutsakların talepleri biran önce kabul edilmesi çağrısında bulundu.

SİİRT: Siirt TUHAD-DER üyeleri, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek vermek ve tutsakların taleplerinin kabul edilmesi amacıyla Siirt E Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. BDP belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin destek verdiği açıklamada, "Cezaevlerinde ölüm istemiyoruz, süresiz dönüşümsüz açlık grevleri 62. gününde" pankartı açılırken, sık sık "Bijî berxwedana zindanan" sloganı atıldı. Cezaevindeki tutsaklar ise, "Bijî Serok Apo" sloganıyla dışarıdaki eylemcilere destek verdi. TUHAD-DER Siirt Şube Başkanı İrfan Baykara, "Tutuklu aileleri olarak oyalama değil, somut adımların atılmasını bekliyor, insanların göz göre göre ölüme giderken masal dinlemek istemiyoruz" dedi. Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı. Kitle, "Bijî berxwedana zindanan" sloganıyla eylemi sonlandırdı.

ADANA: Dün gece Adana merkez Seyhan İlçesi Hürriyet Mahallesi'nde bulunan Güney Kuşağı Bulvarı'nda biraraya gelen gençler, bulvar üzerinde lastik yakıp, trafiğe kapattı. Gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve PKK lehine slogan atarak, bulvardan geçmek isteyen araçlara izin vermedi. Olay yerine gelen polis, gençlere zırhlı araçlar eşliğinde gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Grup ise, polise havai fişek, ses bombası, molotofkokteyli ve taşlarla karşılık verdi. Uzun süren olaylardan TOMA ve zırhlı araçlarda maddi hasar meydana geldiği görüldü. Olaylar gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Polisin ara sokaklara giremediği görülürken, grubun dağılmasıyla olaylar sona erdi.

Ölüm Değil Çözüm Platformu üyeleri de Adana'da açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Beşocak Meydanı'ndan biraraya gelerek, İnönü Parkı'na yürüyüp, bildiri dağıtmak istedi. Ancak polis, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesini dayanarak, yürüyüşe izin vermeyeceğini belirtti. Yürüyüş güzargahını çevik kuvvet polisleri, TOMA araçlarıyla birlikte ablukaya aldı. Polis ile yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine kitle, sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "Faşizme karşı omuz omuza", "Biji berxwedana zindana" ve "Ölüm değil çözüm istiyoruz" sloganları attı. Yaklaşık bir saat boyunca polisle yapılan görüşmeden sonuç alınmaması üzerine yurttaşlar, gruplar halinde Çakmak Caddesi boyunca yürümeye başladı. Kitlenin biraraya gelip slogan atmaya başladığı sırada polis anons yapıp, müdahale edeceğini belirtti. Polisle grup arasında yürüyüş boyunca kısa süreli gerginlik yaşandı. Yürüyüş sonrası kitle, polis ablukası altında İnönü Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Ölüm Değil Çözüm Platformu adına konuşma yapan Haber-Sen Şube Sekreteri Yusuf Kösele, açlık grevleri eylemlerinin bir ülkede demokrasinin, eşitliğin ve özgürlüğün olmadığının ve siyasal sistemlerin bir sonucu olduğunu ifade etti. Kösele, "İnsanların sakat kalmaması, ölümlerin yaşanmaması için Adalet Bakanlığı'nın başta tabip odaları olmak üzere insan hakları savunucularının açlık grevi yapılan cezaevlerini ziyaret etmesine izin vermesi gerekmektedir" dedi. Açıklama sırasında polisin tavrı 5 dakikalık oturma eylemi ile protesto edildi.

HAKKARİ: DÖKH öncülüğünde, açlık grevlerine dikkat çekme amacıyla Hakkari'de yapılacak olan meşaleli yürüyüş için kent merkezinde bildiri dağıtıldı. BDP Kadın Meclisi üyelerinin de katıldığı bildiri dağıtımı öncesinde açıklama yapan BDP Kadın Meclisi Sözcüsü Nesibe Gültekin, yarın yapılacak yürüyüşe bütün kadınları davet etti. Gültekin, "Bizler Hakkarili kadınlar olarak buna sessiz kalamayız. Onun için yarın saat 15.30'da BDP Hakkari İl binası önünden, belediye önüne kadar meşaleli yürüyüş düzenleyeceğiz. Hakkari'de yaşayan bütün kadınların yürüyüşümüze katkı sunmalarını bekliyoruz" dedi.

YÜKSEKOVA: Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde mahalle ve köy muhtarları, açlık greviyle ilgili Orient İş Merkezi önünde yapılması beklenen basın açıklaması aşırı yağıştan dolayı Hazey İş Merkezi'nde bulunan Muhtarlar Derneği'nde yapıldı. Ölçekli (Tiloran) köyü muhtarı Faris Dere, "Toplumumuz her an ölüm haberi almanın kaygısı ve gerilimi içindedir. Aileler yiyemez, uyuyamaz durumdadır. Açlık grevlerine kayıtsız kalmak, ülkeyi geri dönülmez bir noktaya getirir. Hükümet, Toplumun değişik kesimlerinin ortak haykırışı olan 'Ölüm değil, çözüm istiyoruz' talebini umursamaz durumda. Aksine, 'devlet ile pazarlık yapılmaz, devlete zorla bir şey kabul ettirilemez' gibi kibir kokan, öfke ve kin dolu sözler tehlikenin boyutunu arttırıyor. Nefret söylemi bizi ölüme biraz daha yakınlaştırıyor" dedi. Dere, hükümetten ölümler yaşanmadan sorunun çözümü için adım atmasını istedi. Onbaşılar (Hirmi) köyü muhtarı Perviz Beşer ise, Başbakan'ın idam açıklamalarına tepki göstererek, "Başbakana sesleniyorum, Kürt halkı idamlardan korkmuyor. Kürt halkı cumhuriyetten beri idam ediliyor, infaz ediliyor. Başbakan da iyi bilsin ki; Kürtler geri adım atmayacak sonuna kadar bu mücadeleyi devam ettirecektir" dedi.

BAŞKALE : Van'ın Başkale ilçesinde BDP İlçe Örgütü öncülüğünde kitlesel basın açıklaması yaptı. Dışarıda yapılmak istenen basın açıklaması yağmur yağışından dolayı BDP İlçe binasında basın toplantısına dönüştürüldü. Basın toplantısına BDP İlçe Başkanı Selahattin Bozkurt, Belediye Başkanı Hecer Saruhan, BDP'li yöneticiler, MEYA-DER, KURDİ-DER üyeleri ve onlarca yurttaş katıldı. BDP İlçe Başkanı Selahattin Bozkurt yaptığı açıklamada, Kürt halkının haklı talepleri için alanlarda olduğunu belirterek, "Açlık grevindeki arkadaşların talepleri bizim taleplerimizdir. Bu taleplerimiz sadece bizler için de değildir. Kürdistan ve Türkiye'de yaşayan tüm halkaların daha özgür, daha demokratik ve daha refah içinde, kardeşçe bir arada yaşanmasının da talepleridir. Sayın Öcalan'a ağır tecrit uygulayarak çatışma stratejisini derinleştiren AKP hükümetidir. Açlık grevindeki arkadaşlarımızın can kaybı olursa tek sorumlu AKP hükümeti ve yetkili kurumlardır. Canlarını insanca yaşamak uğruna ölüme yatıranları sahiplenmek, onurdur, şereftir ve insanidir" dedi.

VARTO: Varto'da tutsakların başlattığı açlık grevlerine destek amacıyla BDP İlçe binasında toplanan yüzlerce yurttaş, "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" pankartı ve "Duymasan, konuşmazsan, görmezsen ölecekler", "İçerde faşist dışarıda demokrat olunmaz", "Hayatları karartmayın! Ölümlere hayır" dövizleri açtı. Belediye İşhanı önüne kadar, "Bîjî Serok Apo", "Bîjî berxwedana zindanan", "Katil AKP" sloganları ve alkışlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Burada kitle adına açıklama yapan BDP Varto İlçe Başkanı Gıyasettin Altın, zindandaki tutsakların tüm taleplerinin savunucusu olduklarının belirterek, "Bu talepler insani, vicdani ve ahlaki taleplerdir. Hiç kimse bu taleplere itiraz edemez. Binlerce can ve değerimiz bedenlerini ölüme yatırmış. Her an ölümle karşı karşıyalar. Bu ölümleri durdurun. Yoksa bu halk sel gibi, çığ gibi hepinizi ezip geçecek" dedi. Yapılan açıklamanın ardından kitle on dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından kitle BDP İlçe binasına yürüdü.

MALAZGİRT: Muş'un ilçesinde BDP İlçe Örgütü binasında toplanan yüzlerce yurttaş, "Öcalan'a özgürlük tutsaklara destek" pankartıyla Narin Kale Caddesi'nden Sanat Sokağı'na yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca kitle sık sık, "Biji berwedana zindanan", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganları attı. Yürüyüşe BDP İlçe yöneticileri, Malazgirt Belediye Başkanı M. Nuri Balcı ve çok sayıda yurttaş katıldı. Sanat Sokağı'nda açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Nihat Kalın, "Türkiye ve onun basını, siyasi partiler ses çıkarmıyorlar, duymuyorlar, görmüyorlar ve onlara ses gitmiyor. Biz Kürtler, Malazgirt halkı istediklerimiz yerine gelene kadar eylemlerimize devam edeceğiz. Onların istedikleri Kürt halkının istedikleridir. Onların istekleri yerine gelinceye kadar ayakta olacağız" dedi. Konuşmaların ardından kitle, yarım saat oturma eylemi yaptı.

DOĞUBAYAZIT: Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yarın yapılacak olan yürüyüşle ilgili olarak bildiri dağıtılarak, halka yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. Yarın saat 12.00'de BDP İlçe binası önünden İnsan Hakları Anıtı'na kadar yapılacak yürüyüşle ilgili olarak açıklama yapan BDP Doğubayazıt İlçe Başkanvekili İbrahim Kaya, "Tutsakların ölümüne seyirci kalmamak için duyarlı tüm halkımızı tek ses olmaya davet ediyorum" dedi.

BULANIK: Muş'un Bulanık ilçesinde açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla kitlesel yürüyüş düzenlendi. BDP İlçe binası önünde biraraya gelen yüzlerce kişi, Alparslan Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. BDP Bulanık İlçe Başkanı Sani Kutmaral, Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya, BDP'li yöneticiler ve belde belediye başkanlarının aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş, "Ya onurlu bir çözüm ya da görkemli bir direniş" pankartı eşliğinde yürüdü. "Biji berxwada zindana", "Daxwazen wan daxwaze men e", "Teslimiyet değil onurlu bir direniş" dövizlerinin taşındığı yürüyüşte, sık sık "Biji berxwadana zindana", "AKP şaşırma sabrımızı taşırma", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. 700. Yıl Camisi önündü son bulan yürüyüşün ardından bir dakikalık saygı duruşundan bulunuldu. BDP Bulanık İlçe Başkanı Sani Kutmaral, açlık grevlerinin son bulması için siyasi tutsakların makul ve vazgeçilmez olan taleplerinin bir an önce kabul edilmesini istedi. Yapılan açıklamanın ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirerek, yolu trafiğe kapattı. Oturma eylemi sırasında tutsakların isimleri okundu ve bu sırada kitle alkışlar çaldı. BDP İlçe binasına sloganlar eşliğinde geri dönen kitle, sessiz bir şekilde dağıldı.

ANKARA: Ölüm Değil Çözüm Platformu üyeleri, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin 78'liler Derneği Ankara Bürosu'nda basın açıklaması yaparak, dönüşümlü açlık grevi eylemine başladı. "Talepleri taleplerimizdir" pankartının asıldığı salonda açlık grevine başlayanlar üzerlerinde, "Açlık grevindeyiz" ve "Çözüm diyalog ile müzakerede" yazılı önlükler giydi. TUHAD-FED Ankara Temsilcisi Havva Özcan, açlık grevlerinin 62. gününe girdiğine dikkat çekerek, "Kürt halkı, demokratik kamuoyu, tutsak aileleri, barış anneleri ve toplumsal vicdan sahibi on binlerce insan günlerdir tutsakların haklı, meşru ve demokratik taleplerinin karşılanması ve eylemin geri dönülmeyecek noktalara gelmeden bitmesi için sokakta eylemdeler" dedi. Siyasal iktidarın sorumsuz ve gayri ciddi olduğunu söyleyen Özcan, "Bu ülkenin Başbakanı 'şantaj blöf şov' kavramlarını kullanarak, provakatif tavrını devam ettiriyor" dedi. Özcan'ın açıklamasının ardından 9 kişi, 3 gün sürecek olan süreli-dönüşümlü açlık grevine başladı.

DİYARBAKIR: Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (TUHAD-DER) Diyarbakır Şubesi, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dikkat çekmek için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya TUHAD-DER yöneticileri, 78'liler Diyarbakır Girişimi Derneği, Ceren Kadın Derneği, BDP ve birçok yurttaş katıldı. Açıklamada "Öcalan'a özgürlük ölüm değil çözüm anadilde eğitim" ve "Susmak ölüme ortak olmaktır ölümlere göz yummayacağız" pankartı açılırken yakalarına kırmızı kurdele takan kitle sık sık "Bijî berxwedana zindana" sloganı attı. Küçük bir çocuğun sık sık zafer işareti yaparak sloganlara eşlik etmesi dikkat çekti. Cezaevlerinde sürdürülen açlık grevinin 62'nci gününde olduğunu hatırlatan TUHAD-DER Diyarbakır Şube Başka Sırrı Doğan, öncelikle Başbakan'ın üslup konusunda ılımlı konuşması için çağrıda bulunarak, tutsakların taleplerinin insani talepler olduğunu ifade etti.

Ardından açıklama yapan 3 tutuklu annesi Feyziye Konak, çocuklarının da açlık grevinde olduğunu belirterek, Başbakan'ın "Bunlar yalan söylüyor şov yapıyorlar" sözlerini sert tepki gösterdi. Başbakan'ın tutsakların durumlarını görmesi gerektiğine vurgu yapan Konak, "Başbakan gidip onları görmüş mü, kendisi görmüş müdür? 'Yalandır' diyor 'şov yapıyorlar' diyor; ama benim üç çocuğum 62 gündür açtır ve talepleri de bellidir" diye kaydetti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

BATMAN: DÖKH tarafından Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde açlık grevindeki tutsaklara destek için başlatılan süresiz dönüşümlü oturma eylemi 11'inci gününde devam ediyor. Dün Bahar Kültür Merkezi çalışanları ve Gap, Belde, Pınarbaşı mahallelerinden gelen onlarca yurttaş oturma eylemini devraldı. Yağan yağmurdan kaynaklı cezaevi önünde bulunan Azadi Parkı'nda bulunan cafede oturma eylemini devam ettiren eylemciler, dengbêjlerin seslendirdiği stranları dinledi.

MARDİN: Mardin'de BDP, sivil toplum örgütü temsilcileri ve tutsak ailelerinin yanı sıra çok sayıda kişinin, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek için her gün Mardin M Tipi Cezaevi önünde yaptıkları oturma eylemi bugün de yapıldı.

Mardin'in Artuklu Üniversitesi öğrencileri de açlık grevlerine dikkat çekmek için Üniversite Merkez Kafeteryası önünde toplandı. Buradan sık sık "Bijî berxwedana zindana" sloganını atarak Edebiyat Fakültesi önüne kadar yürüyüş düzenledi. Burada açıklama yapan Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Osman Öncü, tutsakların taleplerine dikkat çekerek, taleplerin samimi ve insani olduğunu belirterek, tutsakların talepleri yerine getirilinceye kadar eylemlerin her gün devam edeceğini söyledi. Yapılan açıklamadan sonra oturma eylemi yapıldı.

MUŞ: Muş İl Genel Meclis üyeleri, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla bugün yapmaları beklenen toplantılarını erteledi. Meclis üyeleri meclis binasına “Çözüm diyalogda”, “10 bin tutsak açlık grevinde” yazılı beyaz önlükler giyerek geldi. Meclis Başkanı Muhsin Yiğit oturumu açtıktan sonra, grup sözcüsü İsmet Gür söz alarak, dört duvar arasında olan tutsakların, talepleri için seslerini duyuramadıkları için bedenlerini açlık grevine yatırdıklarını belirterek, "Sesini duyurabilmek adına açlık grevine veya ölüm oruçlarına başvurmak zorunda bırakılıyorlar. Geçmişte örneği olan 12 Eylül'deki açlık grevlilerinin hangi sonuçlara yol açtığını biliyoruz. Bugün tutsakların açlık grevleri 62'nci gününde ve birçoğu da ölüm derecesine gelmiş. Ne yazık ki bu ülkenin Başbakanı 'bunlar blöf ve şov yapıyorlar' diyebiliyor. Yoksa Başbakan 'bunlar niye ölmedi mi?' demek istiyor. Hükümet tarafından hemen acilen tutsakların bu masum talepleri görülmeli ve yerine getirilmelidir” dedi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları