Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
18 Baro’dan CHP’ye Kınama, Danıştay’a Destek

18 Baro'dan CHP'ye Kınama, Danıştay'a Destek

28 Ocak 2013 Pazartesi 17:01
Kuzey Kürdistan'da bulunan 18 Baro Başkanlığı yaptıkları ortak yazılı açıklamada, avukatlara baş örtüsü özgürlüğü getirilmesini savunarak, CHP'li Milletvekili Birgül Ayman Güler'in ırkçı yaklaşımını kınadıklarını belirttiler.

Kuzey Kürdistan'da bulunan 18 Baro Başkanlığı yaptıkları ortak yazılı açıklamada, avukatlara baş örtüsü özgürlüğü getirilmesini savunarak, CHP'li Milletvekili Birgül Ayman Güler'in ırkçı yaklaşımını kınadıklarını belirttiler. Yapılan ortak açıklamada, "Barış sürecini baltalama çabaları sebebiyle şahsını ve aynı partide bu yaklaşımı onaylayan, ses çıkarmayan herkesi kınıyoruz" denildi.

CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türkler ve Kürtler hiçbir zaman eşit olamaz" şeklindeki sözlerine tepkiler devam ediyor. Diyarbakır, Şırnak, Bitlis, Muş, Van, Ağrı, Hakkari, Siirt, Bingöl, Adıyaman, Mardin, Erzurum, Kars, Iğdır, Batman, Dersim, Malatya ve Elazığ Baro Başkanlıkları yayınladıkları ortak yazılı açıklamayla Milletvekili Güler'e ses çıkarmayan CHP'yi kınadı. 

"Din ve vicdan özgürlüğünün bir tezahürü olan başörtüsü, yıllardır siyasal bir simge olarak nitelendirilip  'kamusal hayatta'  kişi özgürlüğünün, çalışma hürriyetinin ve kamu hizmetleri alma hakkının kullanımına engel görülmüş ve bu nitelemeyle bir soruna dönüştürülmüştür" denilen açıklamada,  "Bu hakkın kullanımına ilişkin kısıtlamalar kimi zaman yasal ve idari düzenlemelere dayandırılmış, kimi zaman da fiilen uygulanmıştır. Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarında da bu kısıtlayıcı anlayışın ürünü olan ve avukatların başları açık bir şekilde görev yapamayacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesi Danıştay 8. Dairesi tarafından bir meslektaşımızın yapmış olduğu başvuru üzerine durdurulmuştur. Danıştay’ın ilgili dairesinin bireyin temel hak ve hürriyetlerine açıkça aykırı olan bu düzenlemenin yürütmesini durdurmuş olmasını olumlu buluyoruz, destekliyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Gerek Danıştay'ın konuya ilişkin kararının gerekçesinde, gerekse bu karar etrafında yapılan avukatlık mesleğinin kamu hizmeti ya da serbest meslek olması tartışmasının hiçbir temel hakkın kullanımının önünde bir engel teşkil edemeyeceği, bireylerin inanç ve inanmama hürriyeti ile çalışma hürriyeti arasında seçim yapmaya zorlanamayacağı belirtilen açıklamada, avukatların yargılama faaliyetlerinin her alanında başörtüsü ile çalışabilmesinin önünü açan bu kararın desteklendiği belirtildi. 

18 Baro Başkanlığı adına yapılan ortak açıklamada ayrıca, "Türkler ve Kürtler hiçbir zaman eşit olamaz" şeklindeki sözleri nedeniyle CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in ırkçı yaklaşımları ve anayasal vatandaşlık tanımını kabullenemez tavrının kabul edilemeyeceği belirtilerek şunlara yer verildi:

"Barış sürecini baltalama çabaları sebebiyle şahsını ve aynı partide bu yaklaşımı onaylayan, ses çıkarmayan herkesi kınıyor, istifa ederek onurlu duruş sergileyen Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ı tebrik ediyoruz."  (ANF)

 

Diğer Haberler