Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
2. Ulusal Kadın Konferansı başladı

2. Ulusal Kadın Konferansı başladı

22 Mayıs 2012 Salı 14:15
Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, “Konferansımız Kürt kadınları için bir rönesanstır" dedi.

Hewler’de düzenlenen 2. Ulusal Kadın Konferansı başladı. Kürdistan’ın dört parçası ile yurtdışından kadınların katıldığı konferansın açılışında konuşan Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, kadınların ulusal birlik için yürüttüğü mücadeleye dikkat çekerek, “Konferansımız Kürt kadınları için bir rönesanstır" dedi.

Kürt kadınlarının 2. Ulusal Kadın Konferansı Hewler’in Saad Ebdillah konferans salonunda başladı. Saygı duruşu ile başlayan konferansta hazırlık komitesi adına konuşan Amina Zikriyan konferansın önemine dikkat çekerken, “her ne kadar farklı parçalarda olsak, sevgimizi ayni” dedi.

Ardından Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana konferansın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Zana, hazırlık komitesi olarak tüm Kürt kadınlarının katımı ile konferansı büyük bir stadyumda gerçekleştirmeyi arzuladıklarını belirtti.

Zana konuşmasının devamında kadınların mücadele tarihi ile Kürtlerin özgürlük mücadelelerine dikkat çekerek, “Bu konferans kendi başına tüm Kürt kadınları için bir Rönesanstır” dedi. Kürt kadınlarının ulusal birlik için yürüttükleri mücadeleye dikkat çeken Zana, kadınların bu noktada öncülük rolünü oynadıklarını vurguladı.

Leyla Zana, her şeyden önce Kürtler arasında istikrarın sağlanması gerektiğini belirterek, istikrar olmadan özgürlüğün de sağlanamayacağını vurguladı. “Dönem Kürtlerin birlik dönemidir” diyen Zana, Kürt halkının kendi kaderini kendisinin tayin etmesi gerektiğini belirterek, bu noktada kadınlara büyük rol düştüğünü kaydetti.

“Önemli olan birliktir” diyerek konuşmasına devam eden Leyla Zana, her partinin ‘önce ben’ noktasından hareket etmemesi gerektiğini belirterek, “Kürt kadınlarının adil sesine ihtiyacı var. Sesimizi birleştirmeliyiz. Kürtler artık birlikte ortak uzun ve kısa vadeli stratejilerini açıklamalı” dedi.

Tüm Kürt parti ve örgütlerine ‘Kürdistan’ın tümünü kucaklayın’ çağrısında bulunan Zana, İran’daki idamların tedavisi mümkün olmayan yaralara yol açtığını belirtti. Zana, “Suriye’deki halkımız eylem halindedir. Türkiye’de ise Kürtlere karşı savaş, baskı, gözaltı ve tecrit devam ediyor. Tecrit ağır bir insanlık suçudur” dedi.

Leyla Zana, “Sayın Öcalan 300 günden fazladır tecrit altındadır. Cezaevlerinde devrimci, parlamenter, belediye başkanı arkadaşlarımız bulunmakta. Konferans girişimcilerinden Fatma Kurtalan ve Çağlar Demirel de cezaevinde bulunuyor. Kadınlara yönelik her türlü baskı ve şiddet vahşettir, kabul edilemez” dedi.

Diğer katılımcıların açılış konuşmaları ile devam eden konferansa, Doğu, Batı, Kuzey ve Güney Kürdistan ile yurt dışından 200 üzerinde delege katılıyor. Delegelerin dağılımı ise şöyle: Güney 96, Kuzey 55, Doğu 24, güneybatı 17.

ANF

Diğer Haberler