Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
2012 Yılında Bir Milyon 700 Kişi AİDS’ten Hayatını Kaybetti

2012 Yılında Bir Milyon 700 Kişi AİDS'ten Hayatını Kaybetti

05 Aralık 2012 Çarşamba 18:17
Dünya AİDS Günü kapsamında D.Ü. Hastaneleri Enfeksiyon Anabilim Dalı ile Güneydoğu Nöroloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (GÜNİDER) bir konferans düzenledi.

Dünya AİDS Günü kapsamında D.Ü. Hastaneleri Enfeksiyon Anabilim Dalı ile Güneydoğu Nöroloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneğinin (GÜNİDER) ortaklaşa düzenledikleri "Hangisi Daha Tehlikelidir? Önyargı mı, Virüs mü ?" Konulu konferansta AİDS hastalığının dünü ve bugünü masaya yatırıldı.

Başhekimlik Toplantı Salonunda yapılan konferansın açış konuşmasını yapan D.Ü. Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr.Sait Alan, AİDS'ın 24 yıl önce tanımlanmayan bir hastalık iken şimdi tüm dünyayı saran bir hastalık haline geldiğine vurgu yaparak, dünyada yaklaşık 35- 40 milyon AİDS'lı hastanın olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Sait Alan, AİDS'e HIV adı verilen virüsün neden olduğunu, HIV'in bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini kırdığını, bireyi korunmasız hale getirdiğini ve en sonunda ölüme neden olduğunu söyledi.

AİDS hastalığının çokluğu sıralamasında Diyarbakır'ın ilk 10 ilin içinde olmadığını da belirten Alan," ancak henüz adı konmamış vakalar olabilir. Umarım gelişmeler sonuç verir., insanlık bu hastalığında üstesinden gelir. Bu konuda yeteri bilgi sahibi olmayabilir, bilgi eksikliği veya bu bilgileri unutmuş olabiliriz. Bu nedenle bu tür toplantılar daha sık yapılmalıdır." dedi.

2012 Yılında Bir Milyon 700 Kişi AİDS'ten Öldü
Daha sonra konuşan Prof. Dr. Saim Dayan, 2012 yılında bir milyon 700 kişinin AİDS'ten öldüğünü söyledi. Dayan, dünyada günde 7000 kişinin HIV 'e yakalandığını belirterek, Birçok kişi utandığı ve deşifre olmaktan çekindiği için hastanelere gidip test yapmıyor." dedi.

Halk sağlığı AİDS ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Günay Saka da konuşmasında
AIDS hastalığının 1926'da maymunlardan insanlara bulaşarak yayıldığını söyledi.
AİDS'in tarihi ve görüldüğü ülkeler hakkında da bilgi veren Saka, AIDS teşhisi konulan ilk şahısların çoğunlukla hastalığı cinsel yolla kapan eşcinsel erkekler ve ortak şırınga kullanan uyuşturucu bağımlıları olduğunu ifade etti.

Konuşmasında Birleşmiş Milletlerin AİDS' le ilgili olarak 2004 yılında yayımladığı rapora da değinen Prof. Dr. Günay Saka, , 2004 yılı verilerine göre dünyada 38 milyon kişinin HIV taşıdığını ve her yıl 5 milyon kişiye bu virüsün bulaştığını ifade etti. 1981-2008 yılları arasında 20 milyon kişinin AİDS nedeniyle hayatını kaybettiğini de kaydetti.

AIDS hastalığının belirtileri ve Korunma Yolları
Prof. Dr. Günay Saka AIDS hastalığının belirtilerini şöyle anlattı: " aşırı kilo kaybı, ateşin 39 derecenin üstüne çıkması, uyku sırasında aşırı terleme, vücut salgı bezlerinde kabarma, dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz lekelerin oluşması, nefes darlığı gibi belirtilerdir." dedi

Saka, AİDS'in daha çok cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaştığını belirten Saka, tükürükle, terlemeyle, dokunmayla, yanaktan öpüşmeyle ve el sıkışmayla AIDS'in bulaşmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

AİDS'ten korunmak için tek eşliliğin tercih edilmesi gerektiğini belirten Saka, yabancılarla cinsel ilişkide prezervatif kullanmanın şart olduğunu ve kontrol edilmiş kan ürünlerini kullanmak gerektiğini söyledi.

Bölge Risk Altında
Güneydoğu Nöroloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneğinin (GÜNİDER) Başkanı Doç. Dr. M. Kemal Çelen' de konuşmasında Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk AİDS vakasının 2006 yılında görüldüğünü belirterek, onunda ülkesi Romanya'da tedavi gören bir hasta olduğunu söyledi. Çelen konuşmasını şöyle sürdürdü" güneydoğu' da 2009 yılında AİDS vaka sayısı 27 idi. Bugün bu vaka sayısı 33'e çıkmıştır. Dünyada vaka sayısında düşüş görülürken bölgemizde artış olduğu gözleniyor. Bu da bölgenin ciddi risk altında olduğunu gösteriyor." dedi.

Düzenlenen seminere, DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, Diyarbakır AIDS Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Günay Saka, Güneydoğu Nöroloji ve İnfeksiyon Hastalıklar Derneği (GÜNİDER) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Çelen, D.Ü. Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Saim Dayan ve Yrd. Doç. Dr. Recep Tekin ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. (Veysi Çetik - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
15 Aralık 2016 Perşembe 08:56
04 Temmuz 2016 Pazartesi 14:52
21 Nisan 2016 Perşembe 15:34
04 Şubat 2016 Perşembe 20:02
28 Ocak 2016 Perşembe 18:59
27 Ocak 2016 Çarşamba 21:08
04 Ocak 2016 Pazartesi 17:10
23 Aralık 2015 Çarşamba 10:58
14 Aralık 2015 Pazartesi 21:52
20 Temmuz 2015 Pazartesi 02:48