Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
2012’deki Doğal Felaketlerin Faturası 160 Milyar Dolar

2012'deki Doğal Felaketlerin Faturası 160 Milyar Dolar

03 Ocak 2013 Perşembe 15:26
Dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden biri olan Alman Munich Re şirketi, 2012 yılında doğal afetlerin 160 milyar dolar zarara yol açtığını açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Munich Re, “Geçen yıl dünya genelindeki doğal felaketler toplam 160 milyar dolara ve 65 milyar dolar sigortalı kayba mal oldu” dedi.

2011 yılındaki rekor zararlarla kıyaslandığında bu rakamların daha düşük olduğu görülüyor. Sigorta sektörü 2011’de sadece Japonya’daki deprem sonrası tsunaminin 119 milyar dolar zarara yol açtığını kaydetmişti.

Munich Re, 2012 yılında toplam kayıpların yüzde 67’si, sigortalı kayıpların ise yüzde 90’ının ABD’den kaynaklı olduğunun altını çizdi. Geçen yılın en büyük zararlarına, sigorta sektörünün karşılaması gereken ve 25 milyar dolara karşılık gelen Sandy kasırgası neden oldu.

Munich Re patronu Torsten Jeworrek, “ABD’deki doğal felaketlerle ilgili yüksek zararlar, bu zararlara karşı önleme çabalarını desteklemenin önemli olduğunu gösterdi” dedi.

New York gibi bazı bölgeleri fırtınanın etkilerine karşı daha iyi korumanın önemin işaret eden Jeworrek, “Bu ekonomik açıdan makul olur” derken, böylece sigorta şirketlerinin de daha az zarara maruz kalma konusunda fiyatları hesaba katabileceğini belirtti.

Alman şirket, Kasım ayında ABD’nin doğu kıyısını vuran Sandy kasırgası nedeniyle 500 milyon euro maliyetle karşılaştıklarını açıklamıştı. (ANF)

Diğer Haberler