Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
2013’te 5 milyon Suriyeli yardıma ihtiyaç duyacak

2013'te 5 milyon Suriyeli yardıma ihtiyaç duyacak

19 Aralık 2012 Çarşamba 19:06
Birleşmiş Milletlere bağlı yardım kuruluşları, 2013 yılının ilk altı ayında 5 milyon Suriyelinin yardıma ihtiyacı olacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletlere bağlı yardım kuruluşları, 2013 yılının ilk altı ayında 5 milyon Suriyelinin yardıma ihtiyacı olacağını açıkladı. Mülteci sayısının da mevcut durumun iki katına çıkacağı bildirildi.

BM kurumları Cenevre’de Suriye’deki “büyük insani krize” cevap olabilmek içine 1,5 milyar dolar yardım çağrısında bulundu. Bu miktar, yalnız bir ülkede altı aylık bir süreç için BM tarafından istenen en büyük miktar olarak dikkat çekiyor.

BM bölgesel koordinatörü Radhouane Nouicer, “Alandaki durum hızlı bir şekilde kötüleşiyor” dedi. Suriye içinde yardıma ihtiyacı olanların sayısı geçen Mart ayında 1 milyon olarak tahmin edilirken, 2013’ün ilk altı ayında 4 milyon kişinin ülke içinde yardıma ihtiyacının olacağı belirtildi

BM İnsani İşler Bürosu’na (OCHA) göre BM kurumları Suriye’nin tümünde Haziran ayına kadar 10 ayrı sektör için oluşturulan 61 projeyi karşılamak için 519 milyon dolara ihtiyaçlarının olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte çatışmalardan dolayı Suriye’den kaçışlar da sürüyor. Yarısı çocuk olmak üzere günde ortalama 2 bin ila 3 bin kişinin ülkeyi terk ettiği bildiriliyor. BM Mülteciler Yüksek Komiseryası (UNHCR) ve ortakları, 1 milyon mülteci için bir milyar dolar istiyor. Bu da komşu ülkelere sığınan mevcut mülteci sayısının ikiye mevcut duruma göre 2013 yılının ilk yarısında ikiye katlanacağını gösteriyor.

Şu ana kadar 525 bin Suriyelinin komşu ülkelere sığındığı kaydediliyor. Bu rakam yedi ay öncesine göre yedi kat daha fazla. Çok sayıda mülteci de herhangi bir kayıt yaptırmadan Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’a geçiyor.

UNHCR bölgesel koordinatörü Panos Moumtzis, mültecilerin anlattığı korkunç yaşam hikayeleri nedeniyle sürekli şok yaşadıklarını belirterek, “Evlerini ve aile bireylerini kaybettiler” diyen Maumtzis, bu mültecilerin bitkin, sarsılmış ve herhangi bir kaynakları olmadan ülkeden geldiklerini belirtti. 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları