Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
28 Şubat Operasyonu İçin İlk Tepkiler

28 Şubat Operasyonu İçin İlk Tepkiler

14 Nisan 2012 Cumartesi 08:31
Köşe yazarları 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gazeteciler Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Mahmut Övür CHA'ya değerlendirmelerde bulunurken, Ahmet Hakan, Serdar Turgut ve Mahir Kaynak ile akademisyen Mehmet Altan ise haberturk.com'a konuştu.

Ahmet Hakan: "YARGILANMAMASI TUTARSIZLIK OLURDU"

12 Eylül'ün, Balyoz, Ergenekon gibi çeşitli darbe girişimlerinin yargılandığı bir dönemde 28 Şubat'ın ele alınmaması tutarsızlık olurdu. Bu tutarsızlık da çeşitli kesimler tarafından zaten vurgulanıyordu. Dolayısıyla bence doğru bir adımdır. 

Mahir Kaynak: "OPERASYONUN SİVİL AYAĞI DA OLMALI"

Bunu çok olumlu karşılıyorum. 28 Şubat'ta siyasete müdahale edildi. İrtica iddiaları uydurmaydı. Bana karşı yapılan operasyon da tamamen uydurmaydı. Benim PKK'dan para aldığımı söylediler. Operasyonun sivil ayağı da yapılmalı. Çünkü olay asker ve sivillerin ortak olarak yaptıkları bir operasyondu. Askerlere dokunup sivillere dokunmamak haksızlık olur.

Serdar Turgut: "ASKERLE SINIRLI KALMAZ"

Beklenen bir şeydi. Uzun zamandır bunun zemini hazırlanıyordu. Yapılan tartışmalardan böyle bir operasyonun geleceği belliydi. Ama ben sadece askerlerle sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Sivil kanada yönelik de bir operasyon gelecektir.

Mehmet Altan: "GECİKMİŞ DE OLSA İLERİ BİR ADIMDIR"

Darbecilerin hukuksal olarak sigaya çekilmesi olumlu ve ileri bir adımdır. Ama 28 Şubat darbeci bir sistemin de ürünüdür. Medyanın ve siyasetin askerlerle birlikte nasıl tempo tutuğunu da unutmamak lazım. Ben yine de geçikmiş de olsa bir hamledir diyorum. Bu durumlarda ben hep Yunanistan'ı örnek veririm. 1967 darbesi ile 1974'te hesaplaştılar ve hızla demokratikleşme yolunda adımlar attılar. Bu hamlenin de geriye dönük bir arınma süreci olabilmesi için 12 Eylül'le net bir şekilde hesaplaşılabilmeli. 12 Eylül rejimi nihai olarak sona erdirilmeli. Bunun tersi durumda demokrasinin kesintiye uğraması tehlikesi her zaman var olur.

Nazlı Ilıcak: "BU SORUŞTURMA BEKLENİYORDU"

Operasyonların sürpriz olmadığını belirten Nazlı Ilıcak, "Bu soruşturma bekleniyordu. Adı geçen Özkasnak, Çevik Bir gibi isimler 28 Şubat sürecinde aktif olarak rol oynamış isimlerdir. 28 Şubat emir komuta içinde gerçekleşmiş bir darbe teşebbüsü. Sıcak bir darbe olmamakla birlikte burada hedef Refah-Yol iktidarını devirmekti. Bunu başardılar. Emir komuta zinciri içinde olduğuna göre daha üst makamlara doğru bir arama kararı sorgulama kararı çıkacaktır. O dönemin iki Genelkurmay Başkanı var. Eski Genelkurmay başkanları İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu'na uzanma ihtimali var. Sonuç ne olur bilmiyoruz." diye konuştu.

Mahmut Övür: "DEMİREL DE HESAP VERMELİ"

Bu süreçte eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de hesap vermesi gerektiğini düşünen Mahmut Övür ise düşüncelerini şöyle açıkladı: "Türkiye geçmişteki darbelerle yüzleşmeye başladı. 12 Eylül darbecilerinin yargılanması kırılma noktası oldu. 28 Şubat süreci CHP'lilerin 'yargılayamayacaksınız' argümanının geçerli olmadığını gösteriyor. Türkiye'de artık darbe yapanın darbesi yanına kar kalmayacak. Bunu ilk defa yaşadığımız için bu kolay olmayacak ama doğru bir yolu bulacağız. Darbeleri yapanlar mutlaka hesap verecek. 28 Şubat herkesin gözü önünde gerçekleşen çok somut pervasız bir darbeydi. Dönemin Cumhurbaşkanı Demirel'in de hesap vermesi gerekiyor."

Şamil Tayyar: "APOLETLİLER TAMAM, YA APOLETSİZLER?"

AK Partili Şamil Tayyar ise 28 Şubat soruşturmasına ilişkin twitter'daki sayfasında, "Hani 28 Şubat'ın üzerine gidilmezdi? Hödükler. Bakalım şimdi ne yapacaksınız? Hödüklere kapak olsun" dedi. Tayyar, 28 Şubat'ın silahlı kuvvetlerin başlattığı, silahsız kuvvetlerin sonuçlandırdığı bir süreç olduğunu söyleyen Tayyar, Apoletliler tamam, ya apoletsizler? diye sordu.

Diğer Haberler