Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
28 Şubat Soruşturmasında Yeni Dalga

28 Şubat Soruşturmasında Yeni Dalga

25 Nisan 2012 Çarşamba 08:44
28 Şubat soruşturması kapsamında yeni bir operasyon başlatıldı. Çok sayıda gözaltı olduğu belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre, 28 Şubat soruşturması kapsamında sabah saatlerinde birçok adreste eşzamanlı olarak yeni bir operasyon başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü soruşturmada çerçevesinde İstanbul, Ankara ve İzmir'in aralarında bulunduğu illerde başlatılan operasyonda bazı adreslerde arama yapılırken, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Operasyonun özellikle Batı Çalışma Grubu'na yönelik olduğu ifade edilirken, gözaltına alınanlara arasında 2 emekli general ile 2 albayın da bulunduğu belirtiliyor. Jandarma genel komutanlığı da yapan Org Fevzi Türkeri hakkında gözaltı kararı olduğu ve evinde arama yapıldığı bildiriliyor.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

''CMK 250. madde ile yetkili ve görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin, 2011/206 soruşturma sayılı dosyası kapsamında;

Kamuoyunda ''28 Şubat'' süreci olarak bilinen ve 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçu ile ilgili 5237 sayılı TCK'nın 312/1 (765 sayılı TCK'nın 147) maddesi kapsamında 24 Nisan 2012 tarihinde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda 25 Nisan 2012 günü saat 08.30 itibarıyla Ankara'da 6, İstanbul'da 2, İzmir'de 3, Kars'ta 1 olmak üzere toplam 12 ayrı adreste arama yapılmakta olup, 7'si muvazzaf, 6'sı emekli 13 şüpheli hakkında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından gözaltı kararı verilmiştir.''

12 ve 19 Nisanda düzenlenen operasyonlar kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alınmış, aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da bulunduğu 26 kişi tutuklanmıştı.

Diğer Haberler