Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”28 Şubat’ta TÜSİAD da Var”

"28 Şubat'ta TÜSİAD da Var"

01 Mayıs 2012 Salı 12:38
TÜSİAD Başkanı Boyner'in '28 Şubat'a TÜSİAD destek vermedi' şeklindeki sözlerini dönemin gazete kupürleri yalanlıyor.

Başbakan'ın 28 Şubat için suç duyurusunda bulunmasının ardından dün Radikal'e konuşan TÜSİAD Başkanı Boyner, "Araştırdım, TÜSİAD 28 Şubat'a destek vermedi" dedi. Ancak dönemin gazete arşivleri tam tersini gösteriyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonunda 28 Şubat'ta Türkiye'nin bir gecede yoksullaştığını ve bundan rant elde edildiğine yönelik yaptığı "Acaba kimler burada vurgun yaptı? Hesaba çekilmeli. Suç duyurusunda bulunuyorum buradan" sözlerine TÜSİAD'dan yanıt geldi.

Bir gazeteye yaptığı açıklamada "Araştırdım, 28 Şubat'ta yokuz" diye konuşan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, o dönemi yakınen bildiğini belirterek, TÜSİAD'ın 28 Şubat darbe sürecinde yer almadığını ve payının olmadığını belirtti. Boyner, TÜSİAD'ın, Refahyol Hükümeti'nin düşmesi yönünde kendini konumlandırmadığını belirtti.

Ancak gazete arşivleri araştırıldığında patronlar kulübü TÜSİAD'ın olayın başından beri muhalefet partilerini aratmayan yoğunlukta Refah Partisi karşıtı açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı. Patronlar Kulubü'nün, Refahyol Hükümeti'nin hem kurulmaması hem de kurulduktan sonra iktidardan gitmesi için yoğun çaba harcadığı görüldü.

GENELKURMAY'A BRİFİNG

Örneğin, TÜSİAD'ın hiçbir partiye yakın olmadığının altını çizen Boyner, ordu mensupları ile de bir görüşmede bulunulmadığını belirtirken, 28 Şubat döneminde TÜSİAD Başkanı olan Muharrem Kayhan'ın "Genelkurmay'la diyalog içindeyiz" açıklamaları gazete arşivlerinde yer alıyor.

Kayhan söz konusu olaya ilişkin, "Orgeneral Çevik Bir'le ekim ayında bir yemekte buluştuk. Ekonomik anlamda bilgi istedi ve bu nedenle Genelkurmay yetkilileriyle bir toplantı düzenledik, brifing verdik" demişti. Ayrıca Kayhan'ın darbe dönemindeki "Hükümet çekilmeli", "İrtica bir tehdittir", "Bu Meclis'ten - Refahyol'a- alternatif hükümet çıkar" ve daha Necmettin Erbakan yönetimindeki 54'üncü görevi bırakmadan, "Kurulacak 55'inci hükümet için Mesut Yılmaz'a güvenoyu veriyorum" açıklamaları, Boyner'in sözleriyle tam bir tezat oluşturuyor.

SEÇİM ÖNCESİ KAMPANYA

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Refah Partisi'ne karşı açıklamaları sadece darbe ve sonrasındaki dönemi kapsamıyor. Refah Partisi'nin yüzde 21.37'lik oy oranıyla birinci çıktığı 24 Aralık 1995 seçimlerinden önce ve sonraki dönemde TÜSİAD'dan RP'ye karşı ağır eleştiriler geliyor.

Seçimlerden sadece bir hafta önce konuşan dönemin TÜSİAD Başkanı Halis Komili, Refah Partisi'nin sistem dışı olduğunu belirterek, "Refah yönetime gelemez" açıklamasında bulundu. Bu açıklamadan 10 gün sonra, yani seçimler biter bitmez Patronlar Kulübü, Başkan Komili'nin tavrını desteklediğini gazetelere verdiği ilanlarla gösterdi. 1979'da Ecevit Hükümeti'ni yıkan reklamlara benzeyen söz konusu ilanlarda, Refah'ın seçimden birinci parti çıkmasına karşın çıkış yolu olarak ANAPDYP ortaklığı olan ANAYOL formülü açıkça telkin edilmişti.

Sabah

Diğer Haberler