Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
4 aylık askerden vicdani red ilanı

4 aylık askerden vicdani red ilanı

25 Temmuz 2012 Çarşamba 19:18
4 aylık asker İsmail Gökhan Güneş, dini nedenlerle vicdani reddini açıkladı, "Asla elime silah almayacağım, askeri üniformayı giymeyeceğim, baskı ve şiddete boyun eğmeyeceğim" dedi.

Antalya'da 4 aydır askerlik yapan İsmail Gökhan Güneş, bugün İHD İstanbul Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında vicdani reddini açıkladı.

Toplantıya Barış İçin Vicdani Ret İnisiyatifi'nden Ercan Aktaş, İHD İstanbul Şubesi Vicdani Ret Komisyonu'ndan Doğan Özkan, İslamcı vicdani retçi Muhammed Serdar Delice de katıldı.

Dini inançlarından dolayı askerlik yapamayacağını anladığını söyleyen Güneş'in vicdani ret deklarasyonu şöyle:

"Kişilik ve karakterimin silah, şiddet, askerlik ve savaş gibi argümanların bir parçası olamayacağını belirtmek istiyorum. İnandığım değerlerim ve temelde insan olmam sebebiyle zorla bana dayatılan askerliğim burada son bulmuştur. Asla elime silah almayacağım, askeri üniforma giymeyeceğim, baskı ve şiddete boyun eğmeyeceğim. Tek referansım inançlarım olacaktır. 4 ay gibi bir süre yapmış olduğum askerlik hizmetini reddediyorum. Vicdani reddimdir."

Basın toplantısında söz alan Barış İçin Vicdani Ret İnisiyatifi'nden Ercan Aktaş, gazetelerde yer alan çatışma ve ölüm haberlerine dikkat çekerek, "Ölenlerin hepsi bizden insanlar" dedi. Vicdani reddin savaşın insan kaynağını kurutmak için önemli bir adım olduğunu belirten Aktaş, "İsmail arkadaşımızın vicdani reddi bu anlamda önemlidir" dedi. Aktaş, Güneş'in yanında olacaklarını duyurdu.

İslamcı vicdani redçi Muhammed Serdar Delice de yaygın medyanın vicdani ret karşısındaki tutumunu eleştirdi, "İsmail, askerlik yapamayacağını söylüyor. Bu tek gerçektir. Bunu görün" dedi.

İHD Vicdani Ret Komisyonu'ndan Doğan Özkan da, tüm vicdani retçiler gibi İsmail Gökhan Güneş'in de yanında olacaklarını duyurdu.

Diğer Haberler