Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
5. Dersim 35-38 Konferansı 7 Haziran’da yapılacak

5. Dersim 35-38 Konferansı 7 Haziran’da yapılacak

22 Mayıs 2012 Salı 15:10
Avrupa Parlamentosu’nda bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Dersim 35-38 Konferansının 7 Haziran günü gerçekleştirileceği duyuruldu.

‘Dersim: 1935-38’den günümüze – Türkiye Cumhuriyeti’nin ve uluslar arası hukukun rolü’ başlığı ile düzenlenecek konferansa, ; tarihçi, siyaset bilimci, hukukçu, gazeteci, yazar, TBMM ve AP üyesi parlamenterlerle birlikte dönemin tanıkları ve mağdurları da katılacak.

Dersim 35-38 Konferans Hazırlık komisyonu, konferansla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, 1935-38 yılları ve sonrasında Dersim’e yönelik uyguladığı ‘Tunceli Kanunu’, ‘Tedip’, ‘Tenkil’, ‘Tehcir’ politikalarının sonuçlarının ağır olduğunu kaydetti.

1937-39 yılları arasında Dersim’de sistematik olarak uygulanan soykırım politikalarının, resmi rakamlara göre 13 bin 806 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtığı, 12 bin kişinin ise Türkiye’nin batı kentlerine sürgün edildiği kaydedilen açıklamada, “Gayri resmi rakamlara göre de Dersim soykırımında 70 ila 90 bin arasında insan öldürüldü, on binlerce kişi sürgüne yollandı. Yine binlerce Dersimli çocuk da ganimet olarak alıkonuldu ve subaylara hizmetçi olarak sunuldu. Dersim toplumunun önde gelen liderlerinden Seyit Rıza ve bir oğlunun da aralarında bulunduğu yedi kişi, idam edildi” dendi.

Soykırımdan 74 yıl sonra ilk kez Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın 1937-39 yılları arasında Dersim’de yaşananların ‘katliam’ olduğunu, katliamda 50 bin kişinin infaz edildiğini kabul ettiği belirtilen açıklamada, Erdoğan’ın dolaylı da olsa ‘özür’ dilediğine dikkat çekildi.

Dersim 38 soykırımı kurbanlarının torunları olarak, Dersim halkından dilenen özrün önemli bulmakla birlikte, yeterli olmadığı görüşünün dile getirildiği açıklamada, “Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni Willy Brandt’ın ülkesine saygınlık kazandıran davranışı göstermeye, çağdaş dünyanın yaptığı gibi soykırımla yüzleşmeye, soykırımdan kaynaklanan maddi ve manevi kayıpları gidermeye, halen yürürlükte olan inkar, imha, asimilasyon politikalarına derhal son vermeye çağırıyoruz. Dersim soykırımında sorumluluğu bulunan devletleri de tarih ve insanlıkla yüzleşmeye davet ediyoruz” dendi.

Açıklamanın devamında, Avrupa Parlamentosu’nda 5. Dersim 35-38 Konferansı’nın 7 haziran 2012 tarihinde, “Dersim: 1935-38’den günümüze –Türkiye Cumhuriyeti’nin ve uluslar arası hukukun rolü’ başlığı altında düzenleneceği duyuruldu.

Avrupa Parlamentosu Brüksel Binası'nda saat 09.00’da başlayıp, 18.30’da sona erecek olan, tarihçi, siyaset bilimci, hukukçu, gazeteci, yazar, TBMM ve AP Üyesi parlamenterlerle birlikte dönemin tanıkları ve mağdurları katılacağı konferans dört başlık altında toplanacak:

-1935-38 Dersim Katliamı : Tarihsel Perspektif ve Yaklaşım,

-Hukuksal Sorumlulukların Belirlenmesi ve İzlenmesi Gereken Yol,

-Gerçeklerin Ortaya Çıkması ve Uzlaşma-Barış Ortamı. Dersim Dramı Ve Türkiye’deki Değişik Siyasi Partilerin Tutumu,

-Türkiye’de Çoğulculuk, Azınlık Hakları ve Ayrımcılık: Alevi ve Kürt Sorunu.

Avrupa Parlamentosu Sol Grup ve Yeşiler Grubu’nun ev sahipliğinde yapılacak olan konferansa, Ermeni, Yahudi, Suriyani kurumlarını ile birlikte; Dersim Genosit Karşıtı Derneği, Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti, Kurmeşliler Derneği ve Demokratik Aleviler Federasyonu destek veriyor.

Konferansa katılmak isteyenler akredite işlemleri için dersimkonferans2012@yahoo.com adresine başvurabilirler.

ANF

Diğer Haberler