Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
5 Yıllık GAP Eylem Planı Hazırlanıyor

5 Yıllık GAP Eylem Planı Hazırlanıyor

07 Haziran 2012 Perşembe 22:32
Diyarbakır GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde "1. Ulusal Bitki Sağlığı Meyve ve Bağ Çalışma Grubu" toplantısı düzenlendi.

"1. Ulusal Bitki Sağlığı Meyve ve Bağ Çalışma Grubu" ile bölgemizde önemli bir yere sahip olan sert çekirdekli meyve yetiştiriciliğinin dünü, bugünü ve ileride karşılaşılabileceği muhtemel sorunları ortaya konulacak. Konu ile ilgili tüm paydaşların bir araya geleceği bugüne kadar bitki sağlığı ve yetiştiriciliği ile ilgili yapılmış olan araştırma çalışmalarının sonuçları ile pratiğe aktarılması gereken hususlar paylaşılacak.

Üreticilerin karşılaştıkları sorunlar da değerlendirilerek geleceğe yönelik yapılacak çalışmalara yön vermeyi amaçlayan toplantıya Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Doç. Dr. Birol Akbaş, Zirai Mücadele Araştırma İstasyon Müdürü Yunus Bayram. Toprak ve Su Kaynakları Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Bülent Sönmez, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Nevzat Birişik. Üniversite Öğretim Üyeleri, Araştırmacı Mühendisler, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve üreticiler katıldı.

1. Ulusal Bitki Sağlığı Meyve ve Bağ Çalışma Grubu toplantısında ilk olarak Diyarbakır\'ı Tanıtan kısa bir belgesel izlendi. Daha sonra açılış konuşmasını yapan Zirai Mücadele Araştırma İstasyon Müdürü Yunus Bayram araştırmadaki Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Siirt, Elazığ, Bitlis, Van, Batman, Mardin, Şırnak, Malatya, Bingöl, Hakkari ve Muş bölgelerindeki görev konularını, teknik çalışma birimleri, projeleri ve başlıca görevlerini içeren slayt sunumu yaptı.

Zirai Mücadele Araştırma İstasyon Müdürü Yunus Bayram'ın Slayt gösteriminden sonra Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Doç. Dr. Birol Akbaş toplantının amacını ve önemini içeren kısa bir konuşma yaptı.

Son olarak konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Öncelikle 1. Ulusal Bitki Sağlığı Meyve ve Bağ Çalışma Grup Toplantısının bu kadim kentte düzenlenmesinden mutluluk duyuyorum ve bu çalışmaya katkıda bulunan, diğer illerden değişik çalışma alanlarından gelen, bakanlığımızdan katılımda bulunan herkese şükranlarımı iletiyorum. İnsan yüreğini iyi anlama, iyi tahlil etme sonrasında da ülkemizi kaynaştırma noktasında da bu çalışmanın katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu birlikte çalışma neticesinde de bu güzel çalışmanın, gayretlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Vali Toprak "Bu çalışma, komşu illerimizin, bakanlığımızın katkılarıyla olmuştur. Böyle birlikte yapılan çalışmaların öncelikle samimiyetlerin gelişmesine daha büyük çerçevede de ülkemiz de birlik ve beraberliğe vesile olacağına inancım tamdır. Zira ülkemiz yerinde saymıyor; ileriye gidiyor. Bizlerse bu evrensel değişim ve gelişimlere her alanda ayak uydurmak durumundayız. Örneğin; biraz önce tanıtım slaytında izlediğimiz, ilimizde bulunan tarihi eserlerin yüzde 90 ı ya onarıldı, ya onarım çalışması sürmekte ya da onarım çalışmasıyla ilgili düzenleme yapılmış olup gerek ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın kullanımına, gerekse de yerli ve yabancı turistlerin kullanımına açmış bulunmaktayız. Bu sevindirici ve gurur verici çalışmayı da bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü biz geçmişten aldığımız mirası sahiplenip günümüz şartlarında yoğurup gelecek nesillerimize de aktaracak şekilde çalışmalarımızı yürütmeliyiz. Dünya ölçütünde evrensel anlamda gelişmeler oluyor. Her alandaki değişimlere, gelişimlere ayak uydurmak durumundayız ve biz de çalışmak noktasındayız. Bu, bizim gelecek miraslara olan borcumuzdur. GAP eylem planıyla birlikte sulama kanalları, enerji santralleri, sulama şebekeleriyle insanlara hizmet etme çabasının yanında; spor, kültür, eğitim, sağlık gibi alanlarda insanlarımızın bu eylem planına hazır hale gelmesi için verilen kurslarımız eş zamanlı olarak yürütülmektedir" diye konuştu.

5 yıllık eylem planının bu sene sonunda son bulacağını ifade eden Toprak, yeni bir 5 yıllık GAP Eylem Planının çalışması da şu anda yapılmakta olduğunu söyledi. İLKHA

Diğer Haberler