Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
6 Bin 586 Gündür Oruç Tutuyor

6 Bin 586 Gündür Oruç Tutuyor

24 Ağustos 2010 Salı 05:35
Osman Ay, tam 19 yıldır her gün oruç tutuyor. Toplam 6 bin 586 gündür üst üste oruç tuttuğunu ifade eden Ay, sağlığından bir şey kaybetmediğini söyledi.
Kocaeli ilinde yaşayan Osman Ay, tam 19 yıldır her gün oruç tutuyor. Toplam 6 bin 586 gündür üst üste oruç tuttuğunu ifade eden Ay, sağlığından bir şey kaybetmediğini söyledi.

CHA'nın haberine göre Ay, Marmara Bölgesi'nde bulunan Kocaeli ilinde yaşayan Ay, etrafında "oruç tutan adam" olarak tanınıyor. Hayatının büyük bölümünü oruçlu geçirdiğini anlatan Ay, son 19 yılda ise orucuna hiç ara vermediğini söyledi.

Bugüne kadar 6 bin 586 gün üst üste oruç tuttuğunu ifade eden ay 1985 yılında 115 kilo iken oruç tutarak fazla kilolarından kurtulduğunu anlattı. Ay şöyle konuştu:

"Baktım sağlığıma sıhhatime bir zararı yok. Çok da güzel ve zinde yaptı. Ondan sonra bırakmadım. Seneler birbirini kovaladı. 17 Ağustos Marmara depremini yaşadık. Ben o sıcaklarda dahi orucumu bozmadım."

Sahurda bir meyve yiyip bir bardak su içtiğini söyleyen Ay, "Ben 85 senesinden beri ekmek yemiyorum. Hamur işi yemiyorum, tatlı yemiyorum. Düşünün ki ben marketteyim, o kadar tatlıların içerisinde nefsim, canım hiç istemiyor" diye konuştu.

Çevredekilerin kendisinin bu durumuna şaşırdığını anlatan Ay, sağlığından bir şey kaybetmediğini söyledi. Ay, "Sağlık kontrollerine gittim; kan şekerim normal, mesela gizli şeker falan yok, kolesterol yok, sağlığımda hiçbir şikayetim yok" dedi.

İslam'da yetişkin ve sağlıklı bireylerin her yıl Ramazan ayında 30 gün oruç tutması farz olarak kabul ediliyor.

AKnews

Diğer Haberler