Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
7 bin öğrenci Dicle Üniversiteli oluyor

7 bin öğrenci Dicle Üniversiteli oluyor

30 Ağustos 2012 Perşembe 16:07
Merkezi yerleştirme ile yaklaşık 6.000 önlisans ve lisans öğrencisi, Dicle Üniversitesi'nde okumaya hak kazandı. Özel yetenek sınavı ve lisansüstü sınavla gelen öğrencilerle birlikte bu sayı yaklaşık 7.000 civarında olacak.

Dicle Üniversitesi'nde yaklaşık 7 bin ön lisans ve lisans öğrencisi, okumaya hak kazandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, 2012 yılı itibariyle 24 bin civarında olan öğrenci sayısının yaklaşık 26 bine yükseldiğini belirtti.

Son 4 Yıl İçinde Öğrenci Sayısı Yüzde Yüz Arttı

 İlk bine girmiş olup ta Dicle Üniversitesi`ni i tercih eden 10 öğrencilerinin olduğuna dikkat çeken Eyigün, bu yıl ilk defa Adalet Meslek Yüksekokuluna 60 öğrenci alındığını söyledi. Eyigün sözlerini şöyle sürdürdü: "Görevde bulunduğumuz dört yıl içerisinde öğrenci sayımızı yaklaşık 13 bin kişi artırmış olduk. Bu, yüzde yüz bir artış anlamına gelmektedir. Başta öğretim elemanı sayısı olmak üzere üniversitemizle ilgili tüm gelişmeler aynı oranda artmış durumdadır."

Tüm Kontenjanlarımız Doldu

Fen Fakültesi’nin son yıllarda çok tercih edilmeyen bir kaç bölümü ile ikinci öğretimle öğrenci alan bir iki bölüm dışında, diğer tüm bölümlerde kontenjanların dolduğunu vurgulayan Eyigün, "Bir örnek vermem gerekirse Fen Fakültesi Biyoloji bölümü birinci öğretim için açılan seksen sekiz (88) kontenjandan 8`i (sekizi) dolmuştur, Kimya bölümü için açılan 80 kontenjandan 8`i dolmuştur. Fizik Bölümünün yetmiş yedi(77) kontenjanından ancak 1`i dolmuştur. Matematik normal öğretim tamamen doluyken 2. Öğretim için açılan 80 kontenjandan sadece 4’ü dolmuştur. Geri kalan da büyük bir ihtimalle ek kontenjanlarla doldurulacaktır. Aksi halde söz konusu bölümlerler kapatılıp bu öğrenciler başka bir üniversiteye gönderilecek veya başka üniversiteden bize gönderilerek kontenjan doldurulacak." diye ifade etti.

İsteyen öğrenci ve velilerin tekrar otogar ve hava alanına üniversitenin araçlarıyla bırakılacağını kaydeden Eyigün: "Bizler Dicle Üniversitesi olarak büyüyen ailemize yine bilimin aydınlığında, modern teknik ve fiziki donanımlı öğretim şartlarında, en kaliteli hizmeti sunacağız. Bu vesile ile üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor ve onlara 27 bin kişilik ailemize "Hoş geldiniz!" diyoruz." dedi.

45 Yabancı Öğrenci Üniversitemize Yerleşti

Öğrencilerin adreslerine ve coğrafi dağılımlarına göre değerlendirmelerde bulunan Eyigün, "memnuniyetle şunu belirtmek isterim ki, tam 70 ilden üniversitemizi, dolayısıyla Diyarbakır’ımızı tercih eden öğrenci vardır. Van`dan Edirne`ye, Antalya`dan Çanakkale`ye kadar tüm illerimizden üniversitemizin tercih edilmesi üniversitemiz ve Diyarbakır adına guru verici bir tablodur. Bunların dışında bu yıl 45 yabancı öğrenci üniversitemize yerleşmiş bulunmaktadır. Kayıt işlemleri devam ediyor. Ağırlıklı olarak Azerbaycan, Suriye, İran, Irak olmakla beraber, yine çok geniş bir yelpazeden üniversitemizi tercih eden öğrenciler söz konusudur. Örneğin Filistin, Ürdün, Almanya, Hollanda, Fransa, Amerika gibi ülkelerden de başvuru vardır." dedi.

Kürt dili ve edebiyatı için yüksek lisans talebinin YÖK tarafından onaylanması ile yaklaşık 500 öğrencinin daha alınacağını kaydeden Eyigün, bu sayısıyla birlikte öğrenci sayısının 26500`e ulaşacağını ifade etti.

Dicle Üniversitesi 2012-2013 eğitim-öğretim yılı yeni dönem kayıtlarının 03 Eylül 2012 tarihinde başlayacağını açıklayan Eyigün, dışarıdan gelen öğrencilere Diyarbakır ve Dicle Üniversitesi hakkında iyi bir izlenim bırakmak ve kayıt işlemlerini mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak için çalıştıklarının altını çizdi. 07 Eylül 2012’de kayıt işlemlerinin sona ereceğini belirten Eyigün, beş gün boyunca her fakülte veya yüksekokul için bir gün ayrıldığını ve bunun hangi gün olduğunun da Dicle Üniversitesi web sayfasında duyurulduğunu anlattı. (İLKHA)

 

Diğer Haberler