Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
8 Merkezde Kara Perşembe Eylemi

8 Merkezde Kara Perşembe Eylemi

03 Ocak 2013 Perşembe 15:31
KCK adı altında yapılan operasyonlarda tutuklanan Kürt siyasetçi ve seçilmişlerin serbest bırakılması amacıyla her hafta düzenlenen Kara Perşembe eylemlerinde siyasi ve askeri operasyonlara dikkat çekildi.

Urfa'nın Suruç ilçesinde her hafta gerçekleşen Kara Perşembe eylemi bu hafta da belediye hizmet binası önünde gerçekleşti. Eyleme belediye çalışanları, BDP ilçe yönetimi, Belediye Başkanı Hülya Demir ve belediye meclis üyeleri katıldı. "Başkanımızı istiyoruz" pankartı eşliğinde açıklamayı yapan Genel-İş Suruç Temsilcisi Bekir Koştu, son dönemlerde basında PKK Abdullah Öcalan ile yapıldığı iddia edilen görüşmelere dikkat çekerek, "Son hızla askeri ve siyasi soykırım furyası devam etmekte. Kürt öğrenciler, siyasetçiler gözaltına alınmakta. Batıda Kürt öğrencilere, Kürt mahallelerine faşist saldırılar devam ediyor. AKP hükümeti 3 maymunu oynamaya devam ediyor" dedi.

Mardin’in Derik İlçesi’nde BDP'li belediye başkanları ve Kürt siyasetçilerinin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla her hafta yapılan Kara Perşembe eylemi Derik Belediyesi hizmet binası önünde yapıldı. Bu haftaki eyleme aralarında Derik Belediye Başkanvekili Doğan Özbahçeci, il genel ve belediye meclis üyeleri, BDP Derik ilçe yöneticileri ile Belediye-İş ve Tüm Bel-Sen'e üye çalışanlar katıldı. "İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir" pankartı ve tutuklu Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterlerinin taşındığı eylemde, Kürtçe açıklama yapan Derik Belediyesi Başkanvekili Özbahçeci, 2012 yılında AKP İktidarı tarafından Kürt halkına büyük acılar yaşatıldığını belirtti. Yıl boyunca askeri ve siyasi soykırım operasyonlarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü de hatırlatan Özbahçeci, "Askeri operasyonlarda yüzlerce genç yaşamını yitirdi. Yine siyasi soykırım operasyonlarında yaklaşık on bin yoldaşımız cezaevlerine konuldu. Tüm bunlarla yetinmeyen bu iktidar, sivil halka da pervasızca yönelerek, başta Roboski katliamı olmak üzere birçok alanda halkımıza karşı katliam gerçekleştirmiştir" dedi. Açıklamadan sonra 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

KAYAPINAR’DA 151. EYLEM

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi çalışanları, tutuklu belediye başkanları ve Kürt siyasetçileri için her hafta yaptıkları Kara Perşembe eyleminin 151'incisini gerçekleştirdi. Belediye hizmet binası önünde yapılan eyleme Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ, Tes-İş 1 Diyarbakır Şube Başkanı Ali Öncü, Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Alpkaya, İHD MYK Üyesi Şevket Akdemir, Barış Anneleri İnisiyatifi ve belediye çalışanları katıldı. Eylemde açıklama yapan Tes-İş 1 Diyarbakır Şube Başkanı Ali Öncü, Kürt sorunun çözümünün askeri operasyonların durması, PKK Lideri Abdullah Öcalan'la diyalog, tutukluların serbest bırakılması ve Kürtçenin yasallaşmasıyla çözüm bulacağını belirtti. Öncü, şöyle dedi: "Son olarak Lice'de 10 Kürt gencinin kimyasal silahla öldürülmesi sorunun çözümü konusunda kaygılarımızı artırmıştır." Eylem 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.

Urfa’nın Viranşehir İlçesi’nde de Kara Perşembe eylemi belediye hizmet binası önünde yapıldı. Açıklamaya Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, BDP İlçe Başkanı Mahmut Kaya, belediye çalışanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklama yapan Viranşehir Belediye Başkan Yardımcısı Suna Uluğtürken, her hafta basın açıklamaları ile KCK operasyonlarını protesto ettiklerini ve bundan sonra da bu eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Kızıltepe ilçesinde Kürt siyasetçi ve seçilmişlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonları kınamak ve serbest bırakılmalarını istemek amacıyla her hafta yapılan Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde devam etti. Eyleme PM üyeleri Ali Ürküt ve Fesih Özel, BDP Mardin il eş başkanları Sihem Eleveren Alp ile Şaban Karakaş, Kızıltepe Belediye Başkanvekili Haşim Baday, BDP Kızıltepe İlçe Başkanı Zeyyat Ağaoğlu, KESK, KURDÎ-DER, MEYA-DER, MADAY-DER ve belediye çalışanları katıldı. Basın açıklamasını yapan BDP Mardin İl Eş Başkanı Sihem Eleveren Alp, AKP'nin İmralı'da görüşmelerle ilgili söylemlerine "eğer dedikleri gibi çözümden yana iseler neden hala Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit uygulanıyor, müzakereler başlamıyor. Operasyonlar devam ediliyor, organize ırkçı saldıralar devreye giriyor ve Roboski hesabı verilmiyor. AKP'nin yaptığı tek şey halkı oyalamak inkar ve imha politikalarında ısrar etmektir" diyerek yanıt verdi. Kara Perşembe eylemi 5 dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

VAN VE İLÇELERİ İRADEME DOKUNMA DEDİ

Kara Perşembe Eylemleri Van ve ilçelerinde de devam etti. Van’daki eylem bu hafta Tüm Bel-Sen Van Şubesi öncülüğünde gerçekleştirdi. Belediye binası önünde bir araya gelen ve aralarında Van Belediye Başkanvekili Sabri Abi, BDP İl Başkanvekili Ömer Ertaş, KESK Van Şubeler Platformu üyeleri, İHD, Van TUYAD-DER, Van GÖÇ-DER ile çok sayıda kişinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Açıklama yapan Tüm Bel-Sen Van Şube Sekreteri Şükrü Açıcı, Roboski katliamının yıl dönümüne dikkat çekerek, “Roboski’de 34 genç katledildi. Ancak sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma açma gereği ile görülmedi” dedi. Hükümetin uygulamalarıyla halkın iradesini temsil eden seçilmiş ve aydınların cezaevine konulduğunu belirten Açıcı, tutsakların serbest bırakılması çağrısında bulundu. “Van halkı uyuma iradene sahip çık” ve ‘Bê ziman jiyan nabe” sloganları eşliğinde yapılan oturma eyleminden sonra, postaneden cezaevindeki siyasi tutsaklara kart gönderildi.

Başkale BDP İlçe binasında basın toplantısı düzenlendi. BDP’li seçilmişlerin katıldığı basın toplantısında konuşan BDP İlçe yöneticisi Nedim Öztürk, Kürt halkına yönelik siyasi soykırım operasyonlarının devam ettiğine dikkat çekerek, Kürt halkının asla baskılara sessiz kalmayacağını dile getirdi. Öztürk, Kürt halkını baskılara karşı örgütlenerek, partileri etrafından kenetlenmeye çağırdı.

Özalp İlçesi’nde tutuklamalar sessiz oturma eylemiyle protesto edildi. Belediye binası önünde bir araya gelen, aralarında Özalp Belediye Başkanvekili M. Salih Gazioğullları, BDP Özalp ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanlarının olduğu kitle “İrademe dokunma” pankartı açıldı. Oturma eyleminden sonra grup sessiz olarak dağıldı. (ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları