Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
81 İlde ”Anayasa İçin Sözüm Var” Kampanyası

81 İlde "Anayasa İçin Sözüm Var" Kampanyası

27 Nisan 2012 Cuma 14:38
Sivil Dayanışma Platformu (SDP) 81 ilde "Anayasa İçin Sözüm Var" kampanyası için 3 gün sürecek imza standı açtı.

BATMAN - Sivil Dayanışma Platformu'nun (SDP) 81 ilde "Anayasa İçin Sözüm Var" kampanyası başlatarak, "demokrasi için, özgürlük için tek yürek, tek bilek" sloganıyla imza standı açtı.

Açılan stantta "Talep Ortaklaşa Formu" adı altında yeni anayasa ile ilgili 10 maddelik form vatandaşlar tarafından imzalanıyor. Maddeler arasında Anayasada değişmez hiçbir madde olmaması, egemenliğin kullanma hakkının halka ait olması, demokratik hukuk devletinin laiklik gibi bir tanıma ihtiyacı olmadığı, isteğe bağlı diğer dillerde eğitim hakkı sağlanması, herkesin eşit vatandaş olarak kabul edilmesi, ve TC Devleti vatandaşı kabul edilmesi gibi maddeler dikkat çekiyor.

Turgut Özal Bulvarı üzeri World-Mar önünde kurulan stant 3 gün halka açık olacak. Sivil Dayanışma Platformu Batman Temsilcisi Cahit Çekmen, "Bu kampanya çerçevesinde 1 milyon kişiden talep toplama hedeflenmekte. Daha önce sivilleşme için Ortak Akıl mitingleri düzenleyen bu oluşum, şimdi de ilk defa halkın taleplerinin dikkate alınacağı TBMM tarafından oluşturulan Anayasa komisyonuna sunulmak üzere 1 milyon kişiden talep toplayacağız" şeklinde konuştu.

3 gün sürecek olan standa yoğun ilgi gösterildiği görüldü.

(Veysi Rüzgar - İLKHA)
 

Diğer Haberler