Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
81 STK’dan ’Boykot’ Kararı

81 STK'dan 'Boykot' Kararı

27 Ağustos 2010 Cuma 16:57
Diyarbakır'daki 81 STK, 'anayasaya boykot diyoruz' açıklamasında bulundu.
Anayasa referandumuna ilişkin bir araya gelen Diyarbakır'daki 81 sivil toplum örgütü, 'Bizler hiç renk vermeden sivil toplumun bir gereği olarak vicdanımızın ve geçmiş değerlerimizin anısına, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik ve sosyal bir anayasanın oluşumu için şu andaki yeni anayasaya boykot diyoruz' açıklamasında bulundu.

12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumuna ilişkin Diyarbakır'da bazı oda temsilcilerinin yaptığı 'Evet' açıklamaları ve basında çıkan spekülatif haberlere karşı, kentte bulunan 81 sivil toplum örgütü de açıklama yaptı. Referandumu boykot edeceklerini açıklayan 81 sivil toplum örgütü AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Sivil toplum örgütleri adına açıklamayı yapan Tarım Orkam Sen Şube Başkanı Şehmus Ünal, herkes için adil olan, toplumun ortak çıkarlarını ortaya çıkarıp savunan ve kapsayıcı çözümler oluşturan bir anayasanın Türkiye'nin 30 yıllık bir özlemi olduğunu söyledi. 'Şu andaki mevcut iktidar da bu 1982 anayasasının özüne dokunmadan şekli değişikliklerle bir anayasa oy(a)lama sürecine toplumun bütün kesimlerini dahil etmek istemiştir' diyen Ünal, yapılan anayasa değişikliğinin demokratikleşemeden ziyade, iktidarın gücünü arttırmaya yönelik olduğunu söyledi.

'Kürtlerin anadilde eğitim görmek istemeleri insani temel hakları değil mi?'

İktidarın çoğulculuktan ziyade çoğunlukçu bir tarzda ısrar ediyor olmasının 30 yıldır toplumun beklediği demokratik dönüşümün sonucunun daha baştan sakat ve hastalıklı doğmasına yol açabileceğini ifade eden Ünal, 'Kürtlerin kendi anadillerinde eğitim görmek istemeleri onların insani temel hakları değil mi? Ya da Almanya'da Türklere seslenirken 'sakın ha burada asimile olmayın ve dilinizi kullanın' derken aynı kabinenin ve bütün iktidarların bakanı Cemil Çiçek 'Kenyalılara bile Türkçe öğrettik ama Kürtleri asimile edemedik' gibi tarihe geçecek bir anlayışın sahibidirler bugün anayasaya evet dememizi isteyenler' dedi.

'13 Eylül sabahı ne değişmiş olacak?'

'Bizleri evet ve hayır cenderesi içinde sıkıştırmaya çalışan zihniyetlere sesleniyoruz' diyen Ünal şöyle devam etti: 13 Eylül sabahı bu toplumun refahı, özgürlüğü ve geleceğine dair ne değişmiş olacak? Yeni anayasada kamu çalışanlarının toplu sözleşme ve grev hakkını tanımayan, şu an uygulanabilecek olan ama uygulanmayan anayasanın 90. maddesi ile kamu çalışanlarının grev hakkı ellerinden alınan,çalışanları özelleştirme ile işsiz bırakan, esnek üretim adı altında kamu çalışanlarını yönetime ve idarecilere mahkum eden, her defasında krizin faturasını emekçilere kesen,çalışanlara mezarda emekliliği reva gören ve sosyal devletin bütün kazanımlarını yok sayan yeni emeklilik yasasını çıkartan,hazırladıkları tasarıda 657 ye bağlı kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalışan ve kölelik düzenine mahkum etmek isteyen bu zihniyetin kendisi değil midir?'

'En insani temel haklardan bile bahsetmeyen Anayasayı kabul etmiyoruz'

Özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik ve sosyal bir Anayasa istediklerini ifade eden Ünal, 'Kürtlerin bırakın ulusal haklarından en insani temel haklarından bile bahsetmeyen bu yeni anayasayı kabul etmiyoruz' dedi. Geçmiş anayasanın en büyük mağdurlarının Kürtler olduğunu ve yeni anayasada en çok sözünün olması, dinlenmesi gereken kesim de Kürtler olması gerektiğini belirten Ünal, 'Bu yeni anayasa toplumsal barışın güvencesi yapılmak isteniyorsa, temel hakların merkezine oturtulmak isteniyorsa bunun motor gücünü Kürtler oluşturur. Ve bütün bu gerçekleri görmeden ve Kürtlerin hiçbir talebini kaile almadan hazırlanan bu anayasaya Kürtlerin destek vermesi akla ve mantığa aykırıdır.Buradan bütün bir toplumu evet ve hayır cenderesinde sıkıştırmak isteyenlere sesleniyoruz.Dünyanın renkleri sadece siyah ve beyazdan ibaret değildir' dedi.

'Özgürlükçü yeni bir Anayasa için 'Boykot' diyoruz'

Ünal, 'Bizler hiç renk vermeden sivil toplumun bir gereği olarak vicdanımızın ve geçmiş değerlerimizin anısına, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik ve sosyal bir anayasanın oluşumu için şu andaki yeni anayasaya boykot diyoruz' dedi. 'Kuşkusuz bizler insan haklarından, demokrasiden, evrensel hukuktan, barış ve özgürlüklerden yana tarafız' diyen Ünal, 'Ama hiçbir zaman birilerinin yaptığı gibi mevcut iktidarların 'sızıntı ekonomilerinden' faydalanmak için taraf olmayacağız.Bizler hükümet dışı örgütler olarak nerde durduğumuzun ve nerede duracağımızın çok iyi farkındayız.Toplumumuzun ve tüm ezilenlerin vicdanlarının orta yerindeyiz' dedi.

Açıklamada imzası bulunan sivil toplum örgütleri şöyle:

1 Sanayi Sitesi, 2. Sanayi Sitesi Başkanlığı, Bağlar Kadın Kooperatifi, 5 Nisan Özgür Yurttaş Derneği, Barış Anneleri İnisiyatifi, Bel Çad-Sen, Belediye İş Sendikası, SES, BTS, Büşak Derneği, Ceren Kadın Derneği, Çevre Mühendisleri Odası, Devrimci Sağlık İş Sendikası, Diay-Der, Dicle Fırat Kültür Merkezi, Dicle Kent Özgür Yurttaş Derneği, Dikasum, DİSK Bölge Temsilciliği, Diş Hekimleri Odası, Dives, Diyar Tuhat-Der, Eğitim Sen, Elektrik Mühendisleri Odası, Epidem, Ergani Selis, ESM, Gaziler Eşit Özgür Yurttaş Derneği, Genel İş Sendikası, Genel İş Tem, Göç-Der, Haber-Sen, Harb-İş, Harita Mühendisleri Odası, Hasdırlı Eşit Özgür Yurttaş Derneği, Huzurevleri Özgür Yurttaş Derneği, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Kardelen, Kaynartepe Eşit Özgür Yurttaş Derneği, Körhat Eşit Özgür Yurttaş Derneği, Kurdi-Der, Kürt Enstitüsü, Kürt Yazarlar Derneği, Liceliler Yardımlaşma Derneği, Maden Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Mevlana Halit Eşit Özgür Yurttaş Derneği, MEYADER, Meya Kadın Merkezi, Mimar Mühendisleri Odası, Nujin Kadın Merkezi, Pir Sultan Abdal Derneği, Sağlık-İş, Selahattin Eyubu Özgür Yurttaş Derneği, Selis Kadın Derneği, SES, Seyrantepe Özgür Yurttaş Derneği, Silvanlılar Derneği, Sarmaşık Derneği, Şehir Plancıları Odası, Şehitlik Özgür Yurttaş Derneği, Şeyhşamil Özgür Yurttaş Derneği, Tabipler Odası, Tarım Or-Kam Sen, Tek Gıda-İş, Tek Gıda İş Bölge Temsilciliği, Tez-Kop İş, Tuhad-Der, Tuhad-Fed, Tüm Bel-Sen, Türk-İş Bölge Temsilciliği, Türk Pen-Temsilciliği, Türk-İş 7. Bölge Temsilciliği, TZP Kurdi, Umut Işığı Kadın Kooperatifi, Veteriner Hekimler Odası, Yapı Yol-Sen, Yol-İş 1. Nolu Sendikası, Yunus Emre Özgür Yurttaş Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği.

DİHA (gundem-online.net'ten alınmıştır)

Diğer Haberler