Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
9 yaşında, üniversitede nanoteknoloji eğitimi alıyorlar

9 yaşında, üniversitede nanoteknoloji eğitimi alıyorlar

20 Haziran 2012 Çarşamba 17:14
Doğuştan istisnai yeteneğe sahip, sanat ve liderlik kapasitesi olan çocukların `Üstün Zekalı Çocuk Eğitimi` bir adım daha ileri götürülerek, 60 Üstün Zekalı çocuğa 15 günlük `Üniversite Eğitimi` veriliyor.

Bir vakıf üniversitesinin işbirliği ile ilk defa gerçekleştirilen `Çocuk Üniversitesi` etkinliği ile ilgili açıklama yapan Mehmet Kıcıroğlu, öğrencileri her zaman geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın birinci görevleri olduğunu belirterek, `Üstün Zekalı çocukların sahip oldukları üstün özellikleri, iyi bir çevrede güçlü bir eğitim ile değerlendirildiği takdirde yıllar sonra toplumun karşısına birer dahi olarak çıktıklarını biliyoruz. Biz de tam da bu nedenle, geleceğin dahi çocuklarına 7 yıldır eğitim veriyoruz. Bu yıl bir ilki gerçekleştirerek bir de 15 günlük `Çocuk Üniversitesi` eğitimine başladık` dedi.

Üniversitenin Hadımköy Kampüsü`nde 10.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleşen eğitimde derslerin Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında üniversitenin saygın hocalarından Yrd. Doç. Dr. M. Burak Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirplak, Yrd. Doç. Dr. Lokman Alpsoy ve asistanları tarafından verildiğini söyleyen Kıcıroğlu, `Ayrıca İngilizce Dil Okulu, Atölye Etkinlikleri, Üretkenlik dersleri de veriliyor` açıklamasını yaptı.

Amacımız çocuklarımızın eğitimi için elimizden gelen her şeyin en iyisini yapmak diyen Kıcıroğlu, Çocuk Üniversitesinin amacını ise şöyle anlattı;
`Çocuklarımız, dönem içerisinde İngilizce dersinde öğrendikleri bilgileri yabancı öğretmenler ile pekiştirici çalışmalar yapıyorlar bu sayede daha çok pratik yapma imkanı kazanmış oluyorlar. Atölye çalışmaları ile ise üretkenlikleri, düşünme becerileri, görsel algıları, dikkatleri, el-göz koordinasyonları, grup çalışmaları ile paylaşımcılıkları, gruba uyum sağlama becerileri, kendilerini ifade edebilmeleri, özgüvenleri, yardımlaşma ve arkadaşlık gibi duygu ve davranışları geliştirilmeyi hedefliyoruz. Çocuk üniversitesi ile öğrencilerimizin dönem içerisinde Fen ve Teknoloji dersinde öğrendikleri konuların akademisyenler tarafından daha detaylı bir şekilde anlatılması, ayrıca öğrenilen konuların laboratuar ortamında deneylerle pekiştirilmesini sağlıyoruz.

Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri
Doğal ve doğuştan istisnai yetenek. Yaratıcılık, sanat, liderlik kapasitesi veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde motivasyon, performans ve görev sorumluluğu gösteren ve bu tür yeteneklerini geliştirmek için uygun imkanlara gereksinim duyan çocuklardır.

Bedensel, Düşünsel ve Sosyal Özellikleri; Grup olarak, beden yapıları ve sağlık durumları bakımından yaşıtlarına oranla üstündürler. Doğumda normal çocuklardan daha ağırdırlar. Boy ve ağırlık bakımından normal çocuk grubunun üstündedirler. Erken yürür ve erken konuşurlar. Ortalama ölüm yaşı daha yüksektir. Yaşıtlarına göre birçok alanda bilgi sahibi olma ve bunları unutmama, İleri düzeyde anlayış kabiliyeti, Alışılmadık seviyede farklı konularda ilgi ve merak duyma, birçok konuda bıktıracak düzeyde soru sorma, Dili kullanma yeteneğinde ve kelime dağarcığında üstünlük, Hızlı düşünme, sonuca çabuk ulaşma, hızlı ilerleme, Sıra dışı, alışılmadık ve farklı ilişkileri görebilme kabiliyeti, Liderlik, grup kurma, ekip oluşturma ve yönlendirme, Sosyal problemleri doğru teşhis edebilme ve anlayabilme ve Arkadaşları arasında popülerlik özellikleridir. (İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05