Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
90 tıp öğrencisi gözaltında

90 tıp öğrencisi gözaltında

06 Haziran 2012 Çarşamba 17:22
Bugün arlarında Ankara ve İstanbul’un da olduğu beş kentte tıp fakültesi öğrencilerini hedef alan operasyonlarında 90 tıp öğrencisi gözaltına alındı.

Arlarında Ankara ve İstanbul’un da olduğu beş kentte tıp fakültesi öğrencilerini hedef alan operasyonlarında 90 tıp öğrencisi gözaltına alındı. Son altı gün içinde en az 98 öğrenci rejim tarafından gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde Terörle Mücadele ekiplerince Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Kırıkkale ve Mardin'de öğrencilere yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. 26'sı Ankara'da olmak üzere en az 90 tıp öğrencisi gözaltına alındı. Bu öğrencilerin Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Öğrenci Komisyonu ve TTB Tıp Öğrenci Kolu üyeleri oldukları öğrenildi. Dosyaya gizlilik kararı konulduğu için operasyon hakkında bilgi alınamadı.

Ankara’da yurtlardan ve evlerden alınan öğrencilerden isimleri öğrenilenler şöyle: Zülküf Akelma, Azad Özdemir, Ahmet karer Yurttaş, Hakan Altındağ, Eren İlhan, Mustafa Karakurt, Deniz Topçu, Özgür Mert Bakar, Recep Kar, Perişan Akar, Ahmet Demirel, Tuncay Gökcen, Süheyla Ertaş, Alev Boz, Birhat Şimşek, Esat Yetkin, Şeyhmus Ergin, Gülçin Korkut.

Aralarında Fuat Akgül (İstanbul), Mehmet Budak(Diyarbakır )adlı öğrencilerin de bulunduğu ve İstanbul ve Diyarbakır’da gözaltına alınan öğrencilerin ise Ankara’ya getiriliyor.

Sedat Yıldırım, Danyal Serhat Gümüş, Fatih Sultan Akıncı ve soyadı öğrenilemeyen Mehmet, Nurettin ve Laleş Tunç isimli öğrencilerden ise haber alınamıyor.

6 GÜNDE 98 GÖZALTI

Haziran ayı başından bu yana ANF kayıtlarına göre en az 59 öğrenci gözaltına aldındı.

4 Haziran günü İstanbul Tıp Fakültesi'nde karşıt görüşlü bir grubun saldırısına uğradıktan sonra kendisinden bir süre haber alınamayan İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencisi Veysel Can Karakaş'ın Şehremini Polis Karakolu'na götürüldüğü öğrenildi.

1 Haziran’da Kars merkezde polisler tarafından evlere yapılan baskınlarda Kars Kafkas Üniversitesi öğrencileri ve Serhat Kültür Merkezi üyesi 7 kişi, gözaltına alındı. Bu öğrenciler 4 Haziran’da serbest bırakıldılar.

SON 3 AYDA GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİ SAYISI 340’I GEÇTİ

Mayıs ayı içerisinde en az 127 öğrenci gözaltına alınırken, son üç ayda bu sayısı 340’ı geçti. ANF’nin oluşturduğu bilançoya göre Nisan ayında 116, Mart ayında ise 100’e yakın öğrenci gözaltına alınmıştı.

Bu da öğrencilere yönelik baskının giderek tırmandığını gösteriyor. Gözaltına alınan öğrencilerin onlarcası da tutuklanarak, ağır cezalara konu oluyor. Sadece Nisan ayında 29 ayrı öğrenciye toplam 346 yıl hapis cezası verildi.

ANF

Diğer Haberler