Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AB Suriye muhalefetini ’meşru temsilci’ kabul etti

AB Suriye muhalefetini 'meşru temsilci' kabul etti

11 Aralık 2012 Salı 08:26
Avrupa Birliği, özellikle Fransa ve İngiltere’nin girişimleri sonucu Katar’da kurulan Suriye Ulusal Koalisyonu’nu “meşru temsilciler” olarak kabul etti,

Avrupa Birliği, özellikle Fransa ve İngiltere’nin girişimleri sonucu Katar’da kurulan Suriye Ulusal Koalisyonu’nu “meşru temsilciler” olarak kabul etti, ancak şimdilik “tek meşru temsilci” olarak tanımadı. Kürtler, diğer birçok dini ve etnik azınlıklar bu koalisyonda temsil görmüyor.

Fransa ve İngiltere’nin başını çektiği bazı ülkeler 11 Kasım’da Doha’da kuruluşunu ilan eden Suriye Ulusal Koalisyonu’nu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul edilmesini istedi.

Muhalefeti bugüne kadar “Suriye halkının özlemlerinin meşru temsilcisi” olarak gören AB bir adım daha ileri atarak Suriye halkının “meşru temsilcisi” olarak kabul etti. Ancak yine de koalisyonu “tek meşru temsilci” olarak tanımadı. Bu karar AB’nin 27 ülkesinin dışişleri bakanları tarafından yapılan ortak deklarasyonda yer aldı.

Bu gelişmeden önce 10 Aralık sabah saatlerinde Avrupa Birliği Dişilişkiler Temsilcisi Catherine Ashton, koalisyonun başkanı Ahmed Muaz El Katib’i kabul etti.

AB ayrıca çatışmalardan etkilenen kişilere yönelik yardımın 30 milyon Euro daha arttırma kararı aldı. Bu ek yardım Suriye içindeki 2 milyon kişi ile ülkeden kaçarak Ürdün, Türkiye veya Lübnan gibi ülkelere sığınan yarım milyon kişiye yönelik olacak.

İnsani yardımlardan sorumlu Avrupa Komiseri Kristalina Georgieva, “Yaklaşın kış ve tüm ülkedeki şiddetli çatışmalarla birlikte insani durum her gün kötüleşiyor” dedi. AB ve üye devletler tarafından verilen toplam yardım 310 milyon euroyu geçti. Bu da uluslararası alanda yapılan yardımın yarısından fazlasına denk geliyor.

AB’li bakanlar BM Güvenlik Konseyi’ni Suriye’deki durumu tüm yönleri ile acilen ele almaya çağırdı. Bakanlar, “tüm yönler” olarak ifade ettikleri arasında savaş suçu kapsamında Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne de gidilmesi seçeneği yer alıyor.

Kasım sonunda AB, Suriye rejimine karşı, silah ambargosu değil yaptırımlarını üç ay daha uzatma kararı aldı. AB’nin gelecek aylarda tavrının yeniden gözden geçirmesi bekleniyor.

Batılı medyanın temel kaynağı olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Mart 2011’den bu yana 42 bin kişi hayatını kaybetti.

KOALİSYON KİMİ TEMSİL EDİYOR?

AB’nin “meşru temsilci” olarak kabul ettiği, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin “tek meşru temsilci” olarak dayattığı Koalisyon, özellikle ülke içindeki muhalefeti temsil edebilecek bir yapıya sahip değil. Bunların başında da Kürtler geliyor. Koalisyon Doha’daki toplantı Yüksek Kürt Konseyi ve PYD’yi davet etmemişti. Ayrıca Suriye’deki diğer dini ve etnik azınlıklar da bu koalisyon içerisinde yer bulmuyor. Gözlemcilere göre, dışarda oluşturulan bu yapının ülke içinde halk desteğine sahip değil. Daha önce İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Meclisi de meşru temsilci olarak kabul edilmiş ancak pratikte bir meşruiyet kazanamamıştı.

Mart 2011’de başlayan ayaklanmalar kısa sürede silahlı çatışmalara dönüştü. Bugün ülke içinde onlarca grup savaşıyor. Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkeler ile Batılılar silahlı grupları açık bir şekilde eğitiyor, finanse ediyor ve siyasi destek sunuyor. Ancak bu silahlı gruplar arasında bir birlik ve onları yöneten tek bir merkez yok. Kendilerine Özgür Suriye Ordusu adını veren grupların üssü Türkiye sınırlarında bulunuyor. Bunlar Türkiye çoğunlukla Türkiye üzeri Suriye sınırına geçerek saldırıda bulunuyorlar. Silahların da Türkiye üzerinden bu gruplara dağıtıldığı iddia ediliyor.

Beşar El Esad rejimi ile savaşan silahlı gruplar geçtiğimiz günlerde Yüksek Askeri Konsey oluşturdu. Türkiye’nin de destek sunduğu El Kaide çizgisindeki gruplardan biri olan El Nusra Cephesi bu konseyde yer almadı. Antalya’da yapılan toplantıya 12 devlet temsilcisi de katıldı. Temel güçlerden biri olan El Nusra, 10 Aralık günü Halep yakınındaki Şey Süleyman üssünü ele geçirdi.

Bu grup 19-23 Kasım tarihlerinde Türkiye üzerinde Serêkaniyê’ye girerek Kürtlere saldırmış, ağır kayıplar verdikten sonra geri çekilmişti. Grubun ateşkes önerisine Kürtler, kenti terk etmeleri şartı ile “evet” demişti. Kenti terk eden gruba Türk yetkililer sınırı kapatarak, yeniden Kürtlerle savaşma dayatmasında bulunmuştu. Suriye rejimi bir yandan katliamlarını sürdürürken, Türkiye, körfez ülkeler ve batılıların destek verdiği gruplar da kısa bir süre önce BM tarafından savaş suçu işlemekle suçlanmışlardı. (anf)

Diğer Haberler