Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
ABD Güçleri 2020’ye Kadar Kalacak

ABD Güçleri 2020’ye Kadar Kalacak

17 Ağustos 2010 Salı 11:01
Irak Genel Kurmay Başkanı Babekir Zebari, ABD güçlerinden bir bölümün, Irak ordusuna istihbarat desteği vermek amacıyla 2020 yılına kadar kalacağını söyledi.
Kürdistan Haber Ajansı (AKnews), Irak Genel Kurmay Başkanı Babekir Zebari ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide Zebari, Irak'ın 2020 yılına kadar ABD güçlerine ihtayaç duyduğunu, bu ihtiyaçtan kaynaklı olarak da ABD güçlerinden küçük bir bölümün 2020 yılına kadar kalacağını söyledi. Zebari kalacak gücün güvenlikte herhangi bir misyonunun olmayacağını, istihbarat sağlama ve Irak ordusunu eğitmede rol oynayacağını söyledi.

Zebari, “Mevcut durumda terör Irak'ta yenilgiye uğramış durumda. Polisin istihbarat ağı genişlediğinden şehir içindeki asayişi sağlamada yeterli oluyor. 2006'dan bu yana Irak, güvenliği sağlama konusunda ciddi bir biçimde ABD güçlerine ihtiyaç duymadı. Ancak biz, sınırlarımızı ve hava sahamızı da korumak zorundayız ve bundan dolayı da ABD güçlerine ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

“Kara Kuvvetlerinin tüm sorumluluğu şu anda Irak ordusunda. ABD güçleri ile sınırları ortak bir biçimde koruyoruz” diyen Zebari, hava ve deniz korumasının ise tamamen ABD güçlerinin denetiminde olduğunu, 2008 yılında yaptıkları bir program doğrultusunda tam devir işleminin 2020 yılına kadar süreceğini söyledi.

Irak ve ABD arasında yapılan anlaşma gereği, ABD güçlerinin 31 Aralık 2011 yılına kadar çekilmesi gerekiyor.

AKnews

Diğer Haberler