Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
ABD Senatosu Suriye’ye Askeri Müdahele Tasarısını Onayladı

ABD Senatosu Suriye'ye Askeri Müdahele Tasarısını Onayladı

06 Aralık 2012 Perşembe 15:02
Başkan Obama’ya sunulacak ‘yetki yasa tasarısı’nda Suriye’ye yönelik askeri bir eylemde ABD askerlerinin karaya ayak basmaması öngörülüyor...
ABD Senatosu, Ulusal Savunma Yetki Yasası tasarısını onayladı. Tasarıda, ABD’nin Suriye’ye yönelik olası askeri eyleminin müttefiklerle birlikte olması, ABD askerlerinin karaya ayak basmaması ve ABD güçlerine yönelik risklerin ve masrafların mümkün olduğunca azaltılması gerektiği belirtiliyor. Yasa tasarısında, ABD Savunma Bakanı Panetta’dan, kanunun yürürlüğe girmesinden 90 gün içinde ABD Kongresi’nin iki kanadına da Suriye’de askeri seçeneklere dair rapor sunması isteniyor. Senato’da kabul edilen tasarıda, Temsilciler Meclisi’nden geçen versiyonuyla uyumlaştırılmasının ardından yürürlüğe girişinin onaylanması için ABD Başkanı Barack Obama’nın imzasına sunulacak. Tasarı İran’a yaptırımlar da öngörüyor. 
 
Esad Latin Amerika’ya gitmek istiyor
 
Bu arada Suriyeli muhalifler rejim güçleri karşısında adım adım ilerlerken Suriye lideri Esad’ın Güney Amerika ülkelerinden birine iltica edebileceği iddia edildi. İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre Esad ailesiyle birlikte Latin Amerika’ya gitmek istiyor. Gazete Esad’ın Dışişleri Bakanı vasıtasıyla sürgüne gidebileceği ülkeler ile görüştüğünü yazdı. Görüşülen ülkeler arasında Küba, Venezuela ve Ekvador var.

Star 

Diğer Haberler