Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
ABD`den `Uludere` itirafı

ABD`den `Uludere` itirafı

18 Mayıs 2012 Cuma 14:15
Wall Street Journal gazetesi, 34 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun ABD`nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştirildiğini bildirdi

Wall Street Journal gazetesi, Uludere`de meydana gelen ve 34 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun, ABD`nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştirildiğini bildirdi.

Gazetenin ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, operasyonun ABD yapımı bir insansız hava aracının verdiği istihbarata bağlı olarak yapıldığı öne sürüldü.

ABD Savunma Bakanlığı`ndan üst düzey bir yetkili, "Kararı Türkler verdi. (Operasyon) ABD`nin kararı değildi" dedi.

Washington ile Ankara arasında varılan uzlaşma kapsamında, ABD insansız hava araçları Kasım 2007`den bu yana Türkiye`ye PKK ile mücadelede istihbarat desteği sağlıyor.

ABD`li yetkililer, daha önce istihbarat paylaşımının sürdüğünü söylemiş ancak Uludere`de sivil can kayıplarına neden olan operasyonun istihbaratının ABD`den gittiği iddialarını kabul etmemişti. WSJ`nin haberiyle ABD`li yetkililer bu iddiaları ilk kez doğrulamış oldu.

WSJ ayrıca, ABD`li yetkililerin Türk yetkililere insansız hava aracını yaklaştırarak, konvoyu daha yakından görmelerini sağlayabileceklerini söylediğini ancak Türklerin aracı daha uzak bir noktaya yönlendirmelerini istediğini de öne sürdü. ABD`li yetkililere göre, bu tarz isteklere uyulması standart bir prosedür.

AKŞAM

Diğer Haberler