Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AB’den Türkiyelilere Vize Kolaylığı

AB’den Türkiyelilere Vize Kolaylığı

27 Nisan 2012 Cuma 11:53
Avrupa Birliği üyesi ülkelerin içişleri bakanlarının Lüksemburg’da bugün yapacakları zirvede Türkiye’ye vize muafiyeti konusu da ele alınacak.

Toplantıda AB Komisyonu’nun Türkiyelilere dönük vize uygulamasında bazı kolaylıklar sağlaması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre Türkiye’den AB üyesi ülkelere gitmeyi amaçlayan işadamı, sanatçı, sporcu ve gazetecilere 5 yıllık vizeyi kapsıyor. Ayrıca daha önce AB ülkelerinde yaşamış olan Türkiyelilerden de vize istenmeyecek.

Emekliler, gazeteciler, 12 yaş altındakiler ve dernek yöneticileri vize ücreti ödemeyecek. Türkiye’de en fazla vize başvurusu yapılan ülkelerin başında Almanya bulunuyor, Türkiye’deki Alman temsilcilikleri her yıl ortalama 160 bin vize veriyor.

Yeşiller Partisi Federal Parlamento Milletvekili Memet Kılıç vizenin tümüyle aykırı olduğunu belirtiyor ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun olası kararını bir ilk adım olarak niteliyor. Bugünkü toplantıda vize uygulamasında bazı kolaylıklar sağlaması durumunda bu kararın temmuz ayından itibaren tüm üye ülkelerinde uygulanmaya konulması bekleniyor.

ANF

Diğer Haberler