KEÇELÎ NÊŞINÊ CENNET! [Avdirehîm Y.]
Seyda, melayê filon dewi rojo îne xutbi di vatêne "keçelî, korî, topalî û lengî nêşinê cennet!"
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
ABD’li diplomat: Yakın bir gelecekte Kürdistan Devleti kurulacak

ABD’li diplomat: Yakın bir gelecekte Kürdistan Devleti kurulacak

01 Aralık 2016 Perşembe 16:44
ABD’nin tanınan siyasetçisi Peter Galbraith, Kürdistan Bölgesi’nin devlet olmasına az kaldığını ifade etti.

ABD Hırvatistan Eski Büyükelçisi siyasetçi Peter Galbraith K24’e yaptığı açıklamada, Kürdistan’ın yakın bir gelecekte bağımsız bir devlet olacağını vurguladı.

Dünya devletlerinin bağımsız Kürdistan’a nasıl baktıklarını değerlendiren Galbraith, “ABD ve Batı devletleri “gerçeğin” kendisiyle ilgileniyor. ABD’nin, bölünmesine karşı çıktığı çok ülke gördüm ancak bağımsızlıklarını kazandığında ilk teması kuran yine ABD oluyor.” ifadesini kullandı.

“Kürdistan Bölgesi, yakın bir gelecekte bağımsız olacak”

K24’ün Washington’daki stüdyosuna konuk olan Galbraith, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdistan Bölgesi şüphesiz yakın bir gelecekte bağımsız bir devlet olacak. Kürdistan’ın bağımsızlık kapısı açılmıştır.  Dünya kamuoyu ve Batı devletleri Kürdistan devletiyle münasebet kuracaktır elbet ancak burada sorulması gereken Kürdistan halkı ve önderliğinin açık olan bu kapıdan geçebilip geçemeyeceğidir. Çünkü sözkonu mesele sadece Kürdistan halkının kendi kararına bağlıdır ve bu hususta yapılması gereken bir referandumdur.”

“Gerçek, Bağımsızlık kurulacak diyor, engellenemez”

Bağımsızlık önünde her zaman engellerin olduğunu kaydeden Galbraith, devletlerin “Buyurun ülkenizi kurun!” demesini beklemenin yanlış olduğunu vurgulayarak “Çünkü ABD ve Batı devletleri, gerçeğin kendisiyle ilgileniyor. Örneğin baba George W Bush her zaman devletlerin bütünlüğünü savunuyordu ancak Yugoslavya örneğinde gördüğümüz gibi gerçeğe engel olamadı. Sonra bağımsızlığını kazanan Slovenya, Hırvatistan ve Bosna ile ilişkiler kurdu. Emin olun bu ülkeler gibi nicelerini gördüm. Örneğin; Güney Sudan ve Lituanya gibi.. Hatta Kürdistan, bağımsızlığa bu saydığım bütün ülkelerden daha fazla hazır. K24

Diğer Haberler