Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
ABD’li Komutan Odierno: Irak’ta Kalabiliriz

ABD’li Komutan Odierno: Irak’ta Kalabiliriz

23 Ağustos 2010 Pazartesi 10:58
ABD'nin Irak'taki güçlerinin komutanı General Ray Odierno, ihtiyaç duyulması halinde Irak’ta kalabileceklerini ve operasyon düzenleyebileceklerini söyledi.
Geenral Odierno, CNN'in ''Birliğin Durumu'' adlı programında yaptığı açıklamada, Irak'ta kalacak askerlerin gelecek yıla kadar ''tavsiye-eğitim-yardım'' görevinde bulunacaklarını hatırlattı.

Ray Odierno, ''Ancak askerler kuşkusuz kendilerini koruma ve gerekmesi halinde muharebe operasyonlarına girişme kabiliyetine sahipler'' dedi.

Irak'taki isyanın bastırıldığını belirten Odierno, şiddet devam etse de Irak'taki güvenlik durumunun, devletin halkını koruma yeteneğinin artmasıyla birlikte genel olarak iyileşmekte olduğu söyledi.

Odierno, bununla birlikte ''güvenlik güçlerinin tamamıyla başarısız'' olması veya siyasi bölünmelerin Irak güvenlik güçleri arasında bölünmeye yol açması halinde, ABD askerlerinin muharip role geri dönebileceklerini kaydetti.

Odierno, ancak bunların olmasına ihtimal vermediklerini belirtti.

Tüm askerlerinin 2011 sonuna kadar Irak'tan ayrılması için Irak güçlerinin yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Odierno, ''Bugünkü tahminim evet'' dedi.

Ancak Odierno, ABD güçlerinin gelecek sene için planlanan bu tarihin ötesinde Irak'ta kalabileceklerini kabul etti.

Bazı Iraklı yetkililerin, ABD askerlerinin 2020'ye kadar ülkede kalması gerektiği şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine Odierno, Irak hükümetinin teknik yardım istemesi halinde ''orada bulunabileceklerini'' söyledi.

ABD'nin ''altyapı ve güvenlik mimarisi''ni geliştirmelerine yardım için Mısır ve Suudi Arabistan'a anlaşmaları bulunduğunu hatırlatan Odierno, ''Irak için de konuştuğumuz şey buysa, potansiyel olarak 2011'den sonra orada olabiliriz'' diye konuştu.

Irak'taki son muharip birlikler perşembe günü çekildi. ABD'nin Irak'ta geride bıraktığı 52 bin asker, Irak Silahlı Kuvvetleri'ne eğitim ve danışmanlık yapacak.

Irak Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, AKnews'e verdiği röportajda, 2020'ye kadar ABD güçlerine ihtiyaç duyduklarını söylemişti.

AKnews

Diğer Haberler