Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
ABD’nin ölüm saçan sistemi: Gılgamış

ABD'nin ölüm saçan sistemi: Gılgamış

22 Nisan 2015 Çarşamba 22:02
ABD'nin ölüm saçan İHA'ları, hedef alacakları kişileri 'GILGAMIŞ' (GILGAMESH) adlı bir sistem sayesinde belirliyor. İHA'ların gövdesine eklenen bir cihaz, hedefe ait olduğu tahmin edilen cep telefonu kartlarının yerlerini tespit ediyor.

'GILGAMIŞ' adlı sistem sayesinde, hedefin kullandığı SIM kart, İHA'daki cihazı bir baz istasyonu sanıyor ve onunla bağlantıya geçiyor. İHA'lar da sinyal gelen noktayı havaya uçuruyor. Bu tür saldırılarda doğrudan istihbarat alınmadığı için çok sayıda sivil de hayatını kaybediyor.

İHA terörünün üssü Almanya'da

Almanya'da yayın yapan Der Spiegel dergisi ve ABD merkezli Intercept haber sitesi, ABD'nin insansız hava aracı (İHA/Drone) saldırılarına dair çok tartışılacak belgelere ulaştı.

Habere göre Ortadoğu, Asya ve Afrika'yı bombalayan Amerikan İHA'ları, emirleri Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'nden alıyor. Alman hükümetinin, bu durumdan haberdar olduğu fakat anlaşmanın kamuoyundan gizli tutulduğu da öne sürüldü.

Temmuz 2012 tarihli olduğu öğrenilen belgelere göre, Yemen, Pakistan, Irak, Somali ve Afganistan gibi ülkelere düzenlenen İHA saldırıları ABD'nin Nevada eyaletindeki Creech Hava Üssü'ndeki pilotlar tarafından kontrol ediliyor.

Ramstein ve Creech hava üsleri, deniz altından döşenen fiberglas kablolar sayesinde birbirlerine bağlı. Pilotlar tarafından verilen komutlar, bu kablolar sayesinde Almanya'ya, oradan da uydu vasıtasıyla İHA'lara iletiliyor. Uzmanlara göre Ramstein Hava Üssü'nün sağladığı bağlantı hızı olmasaydı, ABD'li pilotlar bu kadar uzak coğrafyalardaki İHA'ları kontrol edemezdi. (Yeni Şafak)

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları