Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Adalet Bakanı: Sesinizi duyduk, eylemi bırakın!

Adalet Bakanı: Sesinizi duyduk, eylemi bırakın!

24 Ekim 2012 Çarşamba 15:51
Sincan Cezaevi'ni ziyaret eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu konuda çalışma yaptıklarını söyleyerek eylemlerine son vermelerini istedi.

Sincan Cezaevi'ni ziyaret eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ziyaretinin ardından yaptığı basın toplantısında açlık grevlerinde olanların seslerini duyduklarını, bu konuda çalışma yaptıklarını söyleyerek eylemlerine son vermelerini istedi.

Cezaevi çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Ergin, cezaevlerinde halen 680 kadar tutuklu ve hükümlünün açlık grevinde olduğunu belirterek, "Büyük bir titizlikle takip edip olumsuz bir durum oluşmaması için her türlü tedbiri aldık” dedi.

Açlık grevlerinin cezaevlerinin koşullarıyla ilgili olmadığını, “cezaevi koşulları dışındaki konularla ilgili hepinizin bildiği taleplerdir” diyen Ergin, AKP Kongresi’nde anadilde savunma hakkının 2023 yılı hedefleri içinde yer alması doğrultusunda bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Bakan Ergin, “Bu çalışmaları Bakanlar Kurulu'nun dikkatine sunmak için hazırlanıyoruz. Bu eylemi yapanlara sesleniyorum, maksat sesinizi duyurmaksa o ses duyuldu ve çalışmalar yapılıyor. Kendi bedeniniz, kendi sağlığınız ve aileleriniz için bu eylemden vazgeçin” dedi.

Bakan Engin, anadilde savunma hakkı konusunda AKP’nin 2023 hedeflerini göstermesine karşın açlık grevindeki tutsakların PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük şartlarının yerine getirilmesi taleplerine ilişkin bir soruya, “Talepler içinde olan savunma hakkına ilişkin çalışmamız var. Onun dışındaki hususları sizlerle paylaşacak aşamada değilim. Paylaşılacak aşamaya gelindiğinde paylaşırız” demekle yetindi. Ergin, “Tasarıda yer alan aile görüşü Öcalan’ı kapsar mı?” sorusuna ise, “Aile görüşü bir hak olarak değil bir ödül olarak düzenleniyor. Bunu kullanacak hükümlülerin sınırlamalara tabi olmaması şartı var. Ama sınırsız bir uygulama olmayacak” diyerek tecridin devam edeceğinin sinyalini verdi. ANF

Diğer Haberler