Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Adalet Bakanlığı: 2824 öğrenci cezaevinde

Adalet Bakanlığı: 2824 öğrenci cezaevinde

07 Ağustos 2012 Salı 13:26
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ocak sonu itibariyle Türkiye cezaevlerinde çoğunluğu hüküm giymemiş 2 bin 824 öğrencinin bulunduğunu açıkladı.

Radikal gazetesinin haberine göre CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in verdiği soru önergesi üzerine Adalet Bakanı Ergin tutuklu lise ve üniversite öğrencilerinin sayısını açıkladı.

Bakan, 31 Ocak 2012 tarihi itibariyle toplam 2 bin 824 öğrenci cezaevlerinde olduğunu bildirdi. Bunlardan 1778’i tutuklu, 1046’sı ise hükümlü olduğu ifade edilirken, tutuklulardan 609’unun ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan tutuklandığı kaydedildi. Hükümlü öğrencilerin 178’inin ise ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olduğu gerekçesiyle hüküm giydiği belirtildi.

Ergin, “birden fazla örgütle ilişkisi” olduğu iddia edilen öğrenci sayısına ilişkin Adalet Bakanlığı’nda istatistik veri bulunmadığını söyledi.

Radikal gazetesine göre CHP’li vekil Özel, bir yıl içinde 32 cezaevi gezdiklerini ‘inanılmaz sayıda’ tutuklu öğrenci ile karşılaşınca gerçek rakamları bakanlıktan öğrenmek istediklerini söyledi. Özel, “Tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısı ‘korkunç’. Bu sayılar bizim beklediğimizin üzerinde. Parasız eğitim pankartı açan öğrenciler bile silahlı terör örgütü kapsamında değerlendiriliyor. Suçlu yaratmaya çalışan savcılar bunu başarmış görünüyor” dedi.

Tutuklu öğrencilerden Fransız-Kürt Sevil Sevimli Eskişehir’de birlikte tutulduğu diğer üç arkadaşı ile birlikte Pazartesi günü tahliye edildi. Bu tahliyeler Türkiye ve Fransa’da Sevimli için yürütülen geniş kampanyanın Ankara üzerinde oluşturduğu baskı ardından gerçekleşti.

Diğer Haberler