Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Adana ve Aydın ‘KCK’ Davaları Görüldü

Adana ve Aydın ‘KCK’ Davaları Görüldü

27 Aralık 2012 Perşembe 07:57
KCK adı altında Adana'da haklarında dava açılan ve aralarında DİHA Adana Muhabiri Özlem Ağuş'un da bulunduğu 20'si tutuklu 54 kişinin ilk duruşmasında 7 kişi tahliye edilirken, 11’i tutuklu 29 kişinin yargılandı Aydın davasında tahliye edilen olmadı.

Adana’da 6 Mart'ta düzenlenen eş zamanlı "KCK" operasyonu kapsamında gözaltına alınıp haklarında dava açılan DİHA muhabiri Özlem Ağuş'un da aralarında bulunduğu 20'si tutuklu 54 kişi hakkında Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada, tutuklu sanıkların yanı sıra DİHA Editörü Ali Buluş, Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Ferit Köylüoğlu ve Azadiya Welat Gazetesi matbaa çalışanı İbrahim Karakaş'ın da aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, yargılananlar, sorulan sorulara Kürtçe cevap verdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, "Ben Kürtçe bilmiyorum. Bilmediğimden kaynaklı da anlamıyorum. Mahkemenin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi ve yasa gereği kimlik tespitine Türkçe cevap verin. Bari kimlik tespitlerinde Türkçe cevap verin. Daha sonra dilerseniz, Kürtçe savunma talebinde bulunun" dedi. Mahkeme başkanının bu sözlerinin ardından tutuklu sanıklar ile sanık müdafileri arasında yapılan kısa görüşmenin ardından sanıklar, kimlik tespiti ile ilgili sorulara Türkçe cevap verdi.

Ardından delil ikamesine geçilen duruşmada, tüm sanıklar haklarındaki suçlamalar ile ilgili Kürtçe savunma yapacaklarını belirtti. Bunun üzerine mahkeme başkanı, Kürtçe savunma talebini CMK 200 maddesini gerekçe göstererek reddetti. Talebin reddinin ardından delil ikamesine geçen mahkeme başkanı, sayfa çokluğu nedeniyle iddianamenin özet halinde okunacağını bildirdi. Sanık ve avukatları tarafından da uygun görülen önerinin ardından söz verilen iddia makamı, tüm sanıkların CMK 100 gereği tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. İddia makamının ara talebini kabul etmeyen sanık avukatları, iddia edilen hususlara ilişkin savunma yaparak, müvekkillerinin tahliyelerine karar verilmesini istedi.

Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu yargılanan Suat Günbeyli, Ahmet Coşkun, Ahmet Kılıç, Asmin Timur, Behçet Akdeniz, Saadettin Birleşik ve Mehmet Dündar'ın tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 22 Şubat 2013 tarihine erteledi.

AYDIN DAVASINDA TAHLİYE EDİLEN OLMADI

Aydın'ın Ortaklar beldesinde 2010 yılının Mayıs ayında "KCK" adı altına yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında BDP Aydın il ve ilçe yöneticilerinin bulunduğu 11'i tutuklu 29 kişi hakkında açılan davanın duruşmasına devam edildi. İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya; tutuklu sanıkların tamamı ile bazı tutuksuz sanıklar, aileleri, avukatları ve BDP Aydın il ve ilçe yöneticileri katıldı. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlanan duruşmada, Kürtçe savunma yapmak isteyen tutuklu sanıkların talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. İddia makamı ise, davanın esasına ilişkin daha önce verdiği mütaalayı tekrarlayarak, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Yargılananların avukatları ise, davanın geldiği aşama itibariyle dosyadaki bütün delillerin toplandığını belirterek, müvekkillerinin tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak, tahliye edilmesini istedi.

Avukatların ardından karar için duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Süleyman Kızılay, Mehmet Şeref Süren, Orhan Çiçek, Mehmet Parıltı, Kemal Eroğlu, Cemil Tokat, Şeyhmus Acar, Gülizar Özdemir, Şirin Başkurt, Sevim Devrim ve Aysel Aslan'ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 28 Şubat 2013 tarihine erteledi. (ANF)

Diğer Haberler