Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Afyon’da Önce Bayrak Asmışlar Ardından ise Kürtlere Linç

Afyon’da Önce Bayrak Asmışlar Ardından ise Kürtlere Linç

07 Ocak 2013 Pazartesi 15:41
MAZLUMDER heyeti Kürtlere linç girişiminde bulunulan Afyon’un Sultandağı İlçesi'nde incelemelerde bulundu.

Hazırlanan rapora göre, linç girişiminden önce Türklerin bulunduğu evlere aynı ebatlarda bayrak asıldı, sonrasında bayrakların olmadığı evlere saldırı düzenlendi.

MAZLUMDER heyeti Afyon’un Sultandağı ilçesine giderek Kürtlere yönelik linçe ilişkin incelemelerde bulundu. Heyette, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal’ın yanı sıra MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu üyesi Nurcan Aktay, MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı Şerife Gül Arıman, MAZLUMDER Uşak Şube Başkanı Hüseyin Zorbozan, MAZLUMDER Afyon Temsilcisi Murat Uçur ve MAZLUMDER Cizre Temsilcisi Abdullah Ümran Ekici yer aldı. Heyet incelemeler sonrasında yaşanan linçe ilişkin rapor hazırladı. Raporda incelemelere ilişkin açıklama yapan MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, saldırı öncesi yaşanan olayın 28 Aralık günü akşam saatlerinde meydana geldiğini belirterek, kendilerinin ise olay sonrası Kürtlere linç girişimini yaşanması ile birlikte 4 Ocak günü ilçeye gittiklerini kaydetti. Ünsal, 9 evi ziyaret ettiklerini vurgulayarak, “edindiğimiz izlenime göre kavga her yerde görülebilecek türden. Gerek maktul tarafı gerekse de öldürdüğü iddia edilen tarafı kavganın başlamasından sonuçlanıncaya kadar olaya iten ve olayda tutan sebep, etnik kökenleri nedeniyle birbirlerine duydukları husumet olmayıp sıradan bir gençler arası kavganın sebeplerinden başka bir şey değil. Maktul ağır yaralı olarak hastaneye getirildiğinde ve her iki tarafın yakınları hastane bahçesine gelmeye başlayınca, yani tarafların kimler oldukları beli olmaya başlayınca, olay, ‘Kürtler adam öldürdü’ye dönüşerek kitlesel şuursuz şiddete evirilmeye başlıyor” dedi.

SALDIRI ÖNCESİ EVLERE AYNI EBATTA TÜRK BAYRAĞI ASILDI

Raporda olayın akşam saatlerinde meydana geldiği ve Kıran ailesine sarhoş kişilerin saldırdığı vurgulanarak, “Adli bir vaka, Kürt-Türk meselesi şeklinde bir ayrışmayı beslemiş, olaya karıştığı iddia edilen Kıran ailesi evlerinde mahsur kalmışlardır. Hem can güvenliği, hem de ilçedeki esnafın kendilerine yiyecek vs. ihtiyaçlarını satmaması üzerine gıda ve diğer ihtiyaçları çevredekiler tarafından karşılanmıştır. Olaya hiç karışmamış ve bilgi sahibi de olmayan diğer Kürt vatandaşlara yönelik mütecaviz tutumun iş bu raporun hazırlanması esnasında devam etmekte olduğu görülmüştür. Aileler çocuklarını okula gönderememişler, gıda ihtiyaçlarını karşılamaları hususunda Türkmen aileler ve polisten yardım almışlardır. Komşuları ile çok iyi geçinen aileler, komşularının olaylardan sonra kendilerine selam vermediklerini ve konuşmadıklarını belirtmişlerdir. Kendilerine sorulduğunda Türk komşular, korktuklarını ve bu yüzden konuşamadıklarını ifade etmişlerdir. Olaydan sonra hemen her ev ve esnafın camlarına aynı ebatta Türk bayrağı astığı görülmüştür” tespiti yapıldı. Raporda, linç edilmek istenen aile fertleri heyet yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

SAİT KIRAN: SALDIRIYA DİĞER İLÇELERDEN DE KATILANLAR OLDU

Biz 9 aileyiz, 70-80 nüfus. Bitlis’ten geldik. 20 yıldır burada yaşıyoruz. İlçede 60-70 tane Kürt hane var. Olay olduktan sonra çok saldırı oldu. 1000-2000 kişi saldırdı. Diğer ilçelerden de gelenler oldu. Sultandağı’nda bu kadar insan toplanamaz. Mallarımıza paha biçildiği yalan. Öyle bir şey olmadı

MUSA KIRAN: ÜÇ YERİMDEN YARALANDIM

Voleybol maçı vardı. Yeğenimi aradık. Maça çağırdık yeğenimi gelmedi. 10 dakika sonra o bizi aradı. Beni dövdüler dedi. Bir markete saklanmış. Ben şaka yapıyor sandım. Sonra kız yeğenim aradı. BU defa olayın gerçek olduğunu anladım. Yeğenimin yanına gittim. Üç kişi yeğenimin üstüne araba sürmüş. Onlar araba sürünce dikkat edin yavaş demiş. Sonra markete saklanmış. Ben gittiğimde orada marketin ilerisinde göbekte 30 kişi vardı. Biz 4 kişi idik. Bu halde o çocuğu nasıl öldürelim. Ölen çocuğu başta ben gördüm, onu tekme tokat dövüyorlardı. Her köşeden iki üç kişi çıkıyordu, kimin kime vurduğu anlaşılmadı. Bize saldıranlardan sadece iki kişiyi tespit edebildim. Onu da polislere söyledim. Ben 3 yerimden bıçaklandım. Sağ baldırım sinire yakın olarak bıçaklandım ve parmağımdan da. Ben ölen çocuğun üzerine kapaklandım. Sonra hastaneye getirildim. Ben geldiğimde daha çocuk ölmemişti. İki hemşirenin konuşmasına şahit oldum. Çocuğun kan kaybı olduğunu söylüyorlardı. Hastane önünde 100 kişilik kalabalık bir grup toplanmış. Benim üç abim de hastane önüne geldi. Şimdi cezaevinde Yılmaz ve İlyas var. Yılmaz ben bıçaklandıktan sonra olay yerine geldi. Ama buralarda tanındığı ve ismi bilindiği için onun ismini vermişler. İlyas 52 yaşında, Yılmaz 49. İkisi de cezaevinde. Kürt halkına işveren yurtlar da basılmış. Bunların da camları kırılmış. Tuna Yurdu, Doğan Kafe hep yakıp yıkmışlar.

Biz alışveriş yapamıyoruz. Bize bir şey vermiyorlar. Yiyeceğimizi içeceğimizi alamıyoruz. Eşim hamile, polis yanımızda olmazsa doktora gidemiyoruz. Bizi tehdit ediyorlar diyorlar. Mağdur bir şekilde bekliyoruz. Kaymakam geçmiş.

İSA KIRAN: NEDEN SALDIRDILAR BİLMİYORUM

Önümde bir araba aniden frene bastı. Bana çarpmak üzere idi. Sanki daha önceden bana kızmış gibiydiler. Bıçakla kovalamaya başladılar. Amcamı aradım gel beni al diye. Bana neden saldırdıklarını bilmiyorum.

VEDAT BEY: BAYRAK ASMAYAN EVLERE SALDIRDILAR

“Burada 6-7 hane var. Her mahallede 6-7 aile var. Ağrı, Van, muş, Bitlis… Çeşitli yerlerden gelenler var. Olaydan sonra bizim evlerimize de saldırdılar. Bayrak asmayan evlere saldırdılar. Türk evleri hepsi birden bayrak astı. Bayraklar cumartesi günü asılmaya başlandı. Bizim bayrakla davamız yok. Bize, İşiniz bu, PKK’lisiniz diye bize bağırdılar. Damatlara baskı yapıyorlar. Türkmen damatlara gıdalarımızı aldırıyoruz. Ekmek fazla alsa neden fazla aldın diyorlar. O yüzden 5 ekmeği bir yerden, 5 ekmeği başka yerden alıyorlar. Cumaya gidemedik.

Raporda yaşananlara ilişkin şu tespitler yapıldı:

* Olayın tarafı olmayan kişiler etnik kökenleri dolayısıyla saldırılara maruz kalmıştır.

* Olayın tarafı olduğu iddia edilen kişilerin ailelerinde iki kişi tutuklanmış olmasına rağmen, aileler de cezalandırılmak istenmiştir.

* Saldırı düzenleyen kitle irtibatlı ve organize bir şekilde bir araya gelmiştir.

* Saldırıya farklı ilçelerden katılım olmuştur.

* Olaya karışmayan Kürt vatandaşlarının evlerine saldırı yapılmadan önce, Türk vatandaşları saldırıya uğramamak için evlerinin camlarına Türk bayrağı asmışlardır.

* Bayrakların aynı büyüklükte olduğu gözlemlenmiş ve saldırıdan önce asılmış olması bayrakların bir grup veya kişilerce dağıtılıp dağıtılmadığı konusunda soru işareti oluşturmuştur.

* Can kaybı olmamakla birlikte, olay esnasında fenalaşan ve sağlık sorunları yaşayan kişiler olmuştur.

* Olaylarda, cinayet ile hiç ilgisi olmayan Kürt vatandaşlarına ait ev ve arabaların camları kırılmıştır.

* Saldırılara karışan 20 kişi gözaltına alınmış, ancak herhangi bir tutuklama olmamıştır.

* Olaylardan sonra bir kısım esnaf kendi isteği ile bazı esnaflar da aldıkları tehdit sonucunda Kürt vatandaşlara gıda satışı yapmamışlardır.

* Kürt vatandaşlara gıda vs. ihtiyaçlarını satmayarak ayırımcılık suçu işleyen esnaflar hakkında hiç bir işlem yapılmamıştır.

* Kürt-Türk vatandaşları arasındaki komşuluk ilişkileri zedelenmiştir.

* Aileler çocuklarını okula gönderememişlerdir.

Serhat ÇAYAN - ANF

Diğer Haberler