Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ahmet Türk: Devlet adım atarsa biz hazırız

Ahmet Türk: Devlet adım atarsa biz hazırız

05 Şubat 2017 Pazar 16:25
Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “Türk devleti bugün Kürt sorunu için bir yol açarsa biz bu yolu daha da genişletebilir, güzelleştirebiliriz” dedi.

Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “Türk devleti bugün Kürt sorunu için bir yol açarsa biz bu yolu daha da genişletebilir, güzelleştirebiliriz” dedi.

 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında görevden alınan ve 24 Kasım 2016'da tutuklanan Ahmet Türk, yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla 3 Şubat’ta tahliye edildi.

 

Rûdaw’a konuşan Ahmet Türk, “Bu tutuklamaların tümü siyasidir ki benim tutuklanmam da öyle. Partimizden yaklaşık 70 kişi içerde şu an. Bunların içinde 12-13 milletvekilimiz de var. Tüm bu yaşananlar Kürtlerin sesini susturmak için” ifadelerini kullandı.

 

“Ben 1980’de de cezaevine girdim, 1986’da da 1994’te de” diyen Ahmet Türk, şunları söyledi:

 

“Cezaevine düşmek benim karşılaştığım yeni bir durum değil. Biz hiçbir zaman siyasi mücadelemizden vazgeçmedik, ki bunun sonucu olarak da bize sürekli cezaevi yolu göründü. Sadece ben değil tüm Kürt siyasetçiler aşağı yukarı bu yollardan geçti.

 

Biz her zaman söyledik bugün de söylüyoruz: Demokrasi ve barış için çözüm diyalogdan geçiyor. Başka türlü bu sorunu çözemeyiz. Her ne kadar çözüm süreci bugün bitmiş olsa da umut ediyorum ki yeniden o masaya dönülüp sorun çözülsün.”

 

Ahmet Türk, “Siyasette eksiklerimiz oldu bunu inkar edemeyiz. Ancak eğer bugün çözüm süreci böyle zora girdiyse bu sadece bizim eksikliğimizden kaynaklanmıyor” diye konuştu.

 

Her zaman barıştan ve demokrasiden yana olduklarını söyleyen Türk, “Türk devleti bugün Kürt sorunu için bir yol açarsa biz bu yolu daha da genişletebilir, daha da güzelleştirebiliriz. 100 yıl savaş olsa bile sonunda oturup anlaşmak zorundayız ” dedi.

 

“Bugün 40 milyon nüfus ile Kürtler Ortadoğu'nun önemli bir aktörüdür” diyen Ahmet Türk, şöyle devam etti:

 

“Kürtler tarih boyunca hiçbir zaman diğer halklara savaş açmadı. Biz her zaman birlikte yaşamdan yana olduk. Ne Türk’e, ne Arap’a ne de Acem’e düşman olmadık. Kürtler haklarını elde etmeden, statü sahibi olmadan, Ortadoğu'da demokrasiden bahsedemeyiz.”

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları