Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ahmet Türk: Suriye’de tampon bölge istemiyoruz

Ahmet Türk: Suriye'de tampon bölge istemiyoruz

18 Ağustos 2012 Cumartesi 05:15
Ahmet Türk yaptığı açıklamada Suriye'de ne çekiç güç ne de tampon bölge istediklerini söyledi.

Suriye'de tampon bölgeye karşı olduklarını belirten DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, "Hiçbir ülkenin içişlerine karışılmasını istemeyiz. Biz Kürtler olarak Esad'a karşıyız. Esad'ın zulmünü iyi biliriz. Ama diğer ülkelerin tampon bölge oluşturmasına, çekiç güç getirilmesine de karşıyız. O ülkenin istikrarını bozar. Zulüm edenlerin karşısında mücadele etme gibi bir prensibimiz var. Ama Suriye'de mazlum kim zalim kim bilinmiyor" dedi. CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün BDP'ye ilişkin ifadelerini eleştiren Türk, kendilerinin herkesin özgürce siyaset yapmasını istediklerini vurguladı.

Sur Belediyesi, Ramazan ayı nedeniyle DTK, kanaat önderleri ve din alimlerinin de katılımıyla iftar yemeği verdi. Yemeğe, DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Süryani, Keldani din adamları katıldı. İftar yemeği öncesi konuşan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, herkesin bütün inançlara, bütün kimliklere saygılı olması gerektiğini söyledi. Türk, "Kürdistan'da tüm inançlar özgürce yaşamalıdır. Mücadelemiz bunun mücadelesidir. Bu mücadelenin olması için tüm Kürtlerin barış içinde yaşaması gerekiyor. Bir bütün olarak mücadele etmeliyiz" dedi. Türk'ün konuşmasının ardından mevlit okundu. İftar yemeği sırasında konuşan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, "Kürdistan'ın her yerinde tüm inançlar özgürce yaşamalı" dedi.

'BU NASIL KARDEŞLİK?'

İftar yemeğinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, Suriye'deki Kürtlerin Türkiye'deki Kürtleri kendisine kardeş gördüğünü belirterek, "Sınırlar çizildiğinde ailelerin bir kısmı burada kalmış bir kısmı orada kalmış. Bazıları da sonradan gitmiş. Türkiye gerçekten Ortadoğu'da istikrar istiyorsa Kürtleri kucaklayacak bir strateji yürütmesi lazım. Çünkü Kürtler ile Türkler ortak bir yaşam yürütmüştür" ifadesini kullandı. Türk, "Geçmişte Azerbaycanları nasıl kardeşleri olarak gördüyse Kürtleri de öyle görmelidir. 'Kürtlere de kardeşlerimiz diyorsunuz' ama Kürtlerin bir statüye kavuşmasını da istemiyorsunuz. Bu nasıl kardeşlik?" diye sordu. Suriye'de oluşturulmak istenen "Çekiç" gücü eleştiren Türk, "Hiç bir ülkenin başka bir ülkenin içişlerine karışmasını istemeyiz. Biz Kürtler olarak Esad'a karşıyız. Esad'ın zulmünü iyi biliriz. Ama diğer ülkelerin tampon bölge oluşturmasına, çekiç güç getirilmesine karşıyız. O ülkenin istikrarını bozar. Zulmedenlerin karşısında mücadele etme gibi bir prensibimiz var. Ama Suriye'de mazlum kim zalim kim bilinmiyor" dedi.

'SURİYE'DE YARINA HAZIRLANAN BİR MUHALEFET YOK'

Suriye'de yarına hazırlanan bir muhalefetin olmadığını belirten Türk, "Bu yapılanlar mazlum bir hareketin yapacağı bir şey değildir. Bu yüzden Kürtlerin izleyeceği siyaset kendini kollayacak bir siyasettir. Birlikteliği sağlayacak. Tampon bölge olursa Türk askeri ile Kürtler karşı karşıya gelecek. Biz bunun için karşıyız bu duruma. Biz Türkiye'nin Suriye'ye girmesine Kürtler olarak karşıyız. Çünkü bunun faturası Kürtlere çıkarılacak" dedi. Aygün'ün HPG'lilerce alıkonulmasından sonra BDP'ye yaptığı eleştirileri değerlendiren Türk şunları kaydetti: "Yaptığımız çalışmaları baskı kurarak yaptığımızı ima eden anlayışı kabul etmiyoruz. Tam tersine halkımız özgürleşsin, amacımız budur. Ben BDP'yi hedef alan bu açıklamaları talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Ama yine de arkadaşımıza geçmiş olsun. Biz herkes özgürce siyaset yapsın istiyoruz. Biz bu durumun Hüseyin arkadaşımızın şahsına bir şey olarak görmüyoruz" dedi.(DİHA)

Diğer Haberler