Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AİHM, Türkiye’yi Vicdani Red için yine mahkum etti

AİHM, Türkiye'yi Vicdani Red için yine mahkum etti

18 Temmuz 2012 Çarşamba 01:48
Vicdani retçi Mehmet Tarhan AİHM`deki davasını kazandı. AİHM, Türkiye`yi tazminata mahkum etti.

Vicdani retçi Mehmet Tarhan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nde (AİHM) Türkiye`ye karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme Türkiye`yi 12 bin euro ödemeye mahkum etti.

TÜRKİYE 12 BİN EURO TAZMİNAT ÖDEYECEK

Merkezi Fransa`nın Strasbourg şehrinde bulunan AİHM dün aldığı kararla, askerlik hizmetini yapmayı ve üniforma giymeyi reddeden Tarhan`ın, davasında haklı olduğuna hükmetti.

Mahkemenin kararında, 2006`dan bu yana firari durumda olan Tarhan`ın askeri hapishanede tutularak zorla saçlarının kesilmesinin insanlık dışı veya küçük düşürücü muameleyi yasaklayan üçüncü maddenin ve düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne ilişkin dokuzuncu maddenin ihlali anlamına geldiği ifade edildi.

Mahkeme, Türkiye`nin manevi tazminat olarak 10 bin euro, mahkeme masrafları için de 2 bin euro tazminat ödemesine karar verdi. Mehmet Tarhan davası, Türkiye`nin AİHM`deki altıncı vicdani red mahkumiyeti oldu.

AVRUPA KONSEYİ`NDE SADECE 3 ÜLKE VİZDANİ RED HAKKINI TANIMIYOR

AİHM`in bağlı olduğu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, geçtiğimiz yıl, AİHM`in vicdani red kararlarını uygulamayan Türkiye`ye "en kısa zamanda düzenleme yapılması" talimatını vermişti. Türkiye`nin öncelikle 1930 tarihli Askeri Ceza Kanunu`nun 2000 yılında yenilenen "emre itaatsizlik" düzenlemelerini değiştirmesi bekleniyor.

Bu yapılırken, vicdani retçilere sürekli cezalandırma ya da haklarında dava açılması yerine askerliğe alternatif hizmet yaptırılması konusunda formül geliştirilmesi isteniyor. Avrupa Konseyi`nin 47 üye ülkesinde vicdani red hakkını sadece Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan tanımıyor.

Diğer Haberler