Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AİHM’den Türkiye’ye işkence cezası

AİHM'den Türkiye'ye işkence cezası

01 Ağustos 2012 Çarşamba 05:11
12 yıl önce kendisine işkence yapan polislerin ceza almaması sebebiyle AİHM'e başvuran Tamer Taylan, 45 bin Euro manevi tazminat alacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Bursa'da Tamer Taylan'a polislerce işkence edilmesini cezasız bırakan Türkiye'ye 45 bin Euro tazminat cezası verdi.

Bursa'da 8 Mart 2000'de gözaltına alınan ve üç polis memuru tarafından çeşitli işkencelere maruz bırakılan Tamer Taylan, polislere kendisini dövdükleri, küfür ettikleri ve elektrik işkencesi uyguladıkları gerekçesiyle dava açtı. Bursa'da görülen dava neticesinde polis memurlarına 10 ay hapis cezası verildi ancak hükmün açıklanması ertelendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de üç polis memuru hakkında disiplin cezası vermeyeceğini açıklamasının ardından kendisine işkence uygulayan polislerin gerekli cezayı almadıklarını düşünen Taylan, AİHM'e başvurdu.

Polis memurlarına verilen cezanın ertelenmesinden şikayetçi olan Taylan, 100 bin Euro da manevi tazminat talebinde bulundu.

NTV'nin haberine göre; Türkiye, AİHM'e gönderdiği savunmasında, ''polis memurları hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS), 'Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz' hükmünü içeren 3. maddesini ihlal etmediğini ve hükmü takip eden beş yıllık süre içinde polis memurlarının kasıtlı başka bir suç işlemeleri halinde hükmün icra edilecek olmasından ötürü polis memurları açısından cezasızlık ile sonuçlanmadığını'' iddia etti.

AİHM ise dava dosyasını inceledikten sonra bu tür cezaların ertelenmesinin, mahkumiyet hükümlerinin etkisiz kalmasına yol açtığını belirterek Türkiye'nin Taylan'a manevi tazminat olarak 45 bin 500 Euro ödenmesine karar verdi.

Başvuranın şikayetçi olduğu uygulamaların polis memurları tarafından kasten uygulandığına hükmeden mahkeme, Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile teyit edildiği gibi başvuranın gözaltı süresince dövüldüğü ve elektrik verildiği sonucuna vardı.

Diğer Haberler