Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AİHM’in Geleceği Masaya Yatırıldı

AİHM’in Geleceği Masaya Yatırıldı

19 Nisan 2012 Perşembe 14:59
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) yetkilerinin sınırlandırılmasını isteyen İngiltere, 47 üye ülke bakanının katıldığı bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.

Brighton kentinde bugün başlayacak ve iki gün sürecek "AİHM'nin Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans"ta AİHM'in, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik daha etkin ve hızlı kararlar almasının sağlanması amaçlanıyor.

Avrupa Konseyi dönem başkanlığını yürüten ve gelecek ay Arnavutluk'a devredecek olan İngiltere bir süredir AİHM'in reforma tabi tutulmasını istiyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, AİHM'deki yargıçların çok fazla yetkisi olduğunu, ayrıca AİHM'nin ulusal mahkemelerce sonuçlanan bazı davalara gereksiz yere müdahale ettiğini düşünüyor.

Londra’da Strasbourg’taki mahkemenin eleştirildiği son konu, El Kaide liderlerinden Ebu Katada hakkındaki kararla ilgili oldu. İngiltere, Ebu Katada'yı sınır dışı etmek isterken, AİHM'nin geçen Ocak ayında Ebu Katada'nın kötü muamele ve işkenceye maruz kalabileceği gerekçesiyle Ürdün'e iade edilemeyeceğine hükmetmesi tepkilere yol açtı.

Başbakan Cameron, AİHM'nin reforma tabi tutulması ve ulusal mahkemelerin kararlarına daha fazla saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

İngiltere'den önceki AİHM'nin geleceğinin tartışıldığı son toplantı, geçen yıl altı aylığına Avrupa Konseyi dönem başkanlığını yürüten Türkiye'de yapılmıştı.

İzmir'de 26-27 Nisan 2011'de yapılan toplantı sonunda yayımlanan deklarasyonda, AİHM'de biriken dosya yükünün azaltılması için mükerrer davalar ile kabul edilemez nitelikteki davaların sayısının düşürülmesinin gerekliliği ve önemi vurgulanmıştı.

ANF

Diğer Haberler