Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Aile Koruma Merkezi İstanbul’da Açıldı

Aile Koruma Merkezi İstanbul'da Açıldı

06 Aralık 2012 Perşembe 20:03
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 11 ilde kurulan `Koza Şiddet Önleme Merkezi` İstanbul`da da açıldı.

Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesi amacıyla kurulan 'Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi' İstanbul'un Bakırköy'de açıldı. Merkezin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek tarafından Ankara`dan telekonferans yöntemi ile açılışı yapıldı.

İstanbul`daki açılışa İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara katıldı. Açılışta konuşan Mutlu, "Hanımefendiler ve aileler için sevgiye, mutluluğa ve huzura vesile olacak güzel hizmetler üretilecek bir merkez açıyoruz" derken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`da hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Açılışı yapılan Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi; Araştırma Geliştirme ve Koordinasyon Birimi, Psiko-Sosyal Destek Birimi, Hukuk Destek Birimi, Eğitim Destek Birimi ve Sağlık Destek Birimi olmak üzere 5 ayrı birimden oluşacak.

Koza ismini alan merkez, şiddet mağdurlarına yönelik müdahale, can güvenliği ve güvenlik butonu verilmesi, mesleki danışmanlık, şiddetten koruyucu ve önleyici tedbir kararları sicilinin tutulması, korunan kişiye verilen barınma, geçici maddi yardım, sağlık, adli yardım hizmetleri ve diğer hizmetlerinin koordine edilmesi, hakim kararıyla kişi hakkında ayrıntılı sosyal araştırma raporunun hazırlanması, meslek edindirme kurslarına yönlendirme hususlarında başvuru yapanlara hizmet vereceği açıklandı. (Mehmet Yavuz-İLKHA)

Diğer Haberler