Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
‘AK Parti, PKK’yi Terörist Görmüyor’

‘AK Parti, PKK’yi Terörist Görmüyor’

20 Ağustos 2010 Cuma 14:29
Kılıçdaroğlu, 'Artık AKP, PKK'yi terör örgütü olarak görmemeye başlamıştır.' dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ateşkes sağlanması konusunda devletin PKK ile pazarlık yürüttüğüne ilişkin iddialarla ilgili olarak, “Artık AKP, PKK'yi terör örgütü olarak görmemeye başlamıştır. Bu da pazarlığın çok açık bir örneğidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, bugün, Afyonkarahisar gezisine giderken parti otobüsünde beraberindeki bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Türkiye medyasında yer alan haberlere göre, CHP Genel Başkanı, PKK ile pazarlık yapıldığına ilişkin tartışmalar ve buna ilişkin AK Parti'den yapılan açıklamayı da değerlendirdi.

AK Parti'den yapılan açıklamada “terör örgütü” yerine “illegal örgüt” ifadesinin kullanıldığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bir pazarlık olduğunu, bu konuyu inceleyen, bu konuda kafa yoran bütün kesimler ortak bir söylem olarak dile getiriyorlar. Pazarlığın sonuçlarından birisi de öyle anlaşılıyor ki terör örgütü, illegal örgüt söylemi konusundaki belirginleşmedir. Artık AKP, PKK'yi terör örgütü olarak görmemeye başlamıştır. Bu da pazarlığın çok açık bir örneğidir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir başka gazetecinin, “Referandum öncesinde PKK'nin ateşkes ilan ettiğini açıklayarak, terörü bir anlamda gündemden düşürmüş olduğunu” ifade etmesi ve “Bunu mu kastediyorsunuz” diye sorması üzerine, şöyle dedi:

“Bir pazarlık olarak 'hayır' çıkma endişesi hükümette vardı zaten. Bu konuyla ilgilenen değişik çevreler tarafından da zaman zaman dile getiriliyordu. Öyle anlaşılıyor ki hükümetin yaptığı çalışmalarda da 'hayır' çıkma endişesi belirginleşiyordu. AKP, 'evet'i garantilemek için bir pazarlık süreci başlattı. BDP de bu pazarlık sürecine zaten açıktı. Öyle mesajlar veriyordu. Bu pazarlığın önümüzdeki günlerde somutlaşması bekleniyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “demokratik özerkliğin pazarlığın bir parçası olup olmadığına ilişkin” soruyu da yanıtladı. CHP Genel Başkanı, “Bugünden bu pazarlığın ayrıntılarına ilişkin yorum yapmanın doğru olmayacağını” söyledi.

AKnews

Diğer Haberler