Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Akdamar, Güneş Enerjisiyle Aydınlatılacak

Akdamar, Güneş Enerjisiyle Aydınlatılacak

29 Ağustos 2010 Pazar 15:31
Van Gölü'nde yer alan Akdamar Adası, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından “Akdamar Adası Solar PV” projesiyle kurulan panellerle güneş enerjisi ile aydınlatılacak.
19 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan ayin nedeniylede hayata geçirilen projenin açılışı, bugün gerçekleştirildi.

Çok sayıda kişinin katıldığı açılışta konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, 19 Eylül günü Akdamar Kilisesi'nde yaklaşık 100 yıl sonra bir ayin gerçekleşeceği için hazırlık yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Van'a gelecek Ermeni misafirlerin buradan mutlu bir şekilde ayrılmaları için tüm tedbirleri alıyoruz. Onları Van'a beklediğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Biz özgüvenimizle tarihte komşularımız olan dostluk ve kardeşlik içinde yaşamış olduğumuz Ermeni vatandaşlarımızı o gün yine dostluk ve kardeşlik içinde ağırlayacağız."

Hem kiliseyi en kısa yoldan aydınlatmak için hem de güneş enerjisine dikkat çekmek için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Karaloğlu, Van turizmine katkıda bulunmak için çok sayıda projenin de devam ettiğini anlattı.

Ermeniler için tarihi önem taşıyan Akdamar Kilisesi'nin yılda bir günlüğüne ayine açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, süre önce çalışma başlatmıştı.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları