Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Akit hedef gösterdi, gazeteci saldırıya uğradı

Akit hedef gösterdi, gazeteci saldırıya uğradı

19 Aralık 2012 Çarşamba 10:48
Yeni Akit’in ‘al sana gazeteci’ manşetiyle hedef gösterdiği gazetecilerden Gün Radyo sunucusu Rohat Emekçi saldırıya uğradı.

AKP iktidarının gazetecileri hapse göndermesini aklamak isteyen Yeni Akit gazetesi “Al sana gazeteci’ manşetiyle gazetecileri hedef gösterdi. “PKK’nin toplantılarında sunuculuk” ifadesiyle hedef gösterdiği gazetecilerden Diyarbakır Gün Radyo sunucusu Rohat Emekçi haberin yayınlanmasından hemen sonra saldırıya uğradı.

Gazetede haberin yayınlandığı gün (16 Aralık) saat 23.20 sıralarında Diyarbakır'da Diyar Galeria'da bulunan radyo binasından çıkarak, evine gitmek amacıyla taksi durağına geçen Emekçi, burada kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı. Saldırının ardından hastaneye kaldırılan Emekçi, tedavisinin ardından taburcu edildi. Doktor raporlarına göre, sağ kolunda kırık oluşan ve parmaklarında doku ezilmesi meydana gelen Emekçi, saldırının yaşandığı gün Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan haberde, Kürt gazetecilerin hedef gösterildiğini ve bu saldırının da bu kapsamda planlı bir saldırı olduğunu dile getirdi.

Saldırı anında neye uğradığını anlayamadığını belirten Emekçi, "Taksiye binmek için yolun karşı tarafına geçtim. Karşıya geçtiğim sırada, birisinin veya birileri direk bana saldırdı. Karanlık olduğundan kaynaklı saldırganları göremedim. Beni direk yere atıp, darp etti. Şaşkınlık içinde kaldım, çünkü ne çantamı aldı ne de telefonumu. Beni darp ettikten sonra kaçıp olay yerinde kayboldu" dedi.

Olayın kendisinin de hedef gösterildiği haberin ardından bilinçli bir şekilde yapıldığını belirten Emekçi, "16 Aralık günü Yeni Akit Gazetesi'nde benimle birlikte beş gazeteciyle ilgili 'Al sana gazeteci' sürmanşetiyle bir haber yayınlandı. Bu da manşetin ne kadar provokasyon amaçlı verildiğini gösteriyor. Her ne kadar gece karanlığında saldırganları görmesem bile Yeni Akit Gazetesi'nin attığı manşete baktığımızda açık bir şekilde bizi hedef göstermiştir. Zaten olay da aynı akşam meydana geldi. Bu da kafalarda ister istemez soru işareti yaratıyor" diye belirtti. Emekçi, "Biz Apê Musa'nın geleneğinden geliyoruz. Bunlar asla bizi şiddetle korkutamazlar. Biz her zaman buradayız ve çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi. Emekçi, saldırıya ilişkin suç duyurusunda bulunacağını söyledi.  (anf)

Diğer Haberler