Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
AKnews 3 Dilde Yayın Yapacak

AKnews 3 Dilde Yayın Yapacak

30 Ağustos 2010 Pazartesi 11:52
Kürdistan Haber Ajansı Genel Müdürü Bedran Ahmed Habib, yayın hayatına 3 dilde devam etmeye karar verdiklerini açıkladı.

Kürdistan Haber Ajansı (AKnews) Genel Müdürü Bedran Ahmed Habib, yayın hayatına 3 dilde devam etmeye karar verdiklerini açıkladı.

Bedran Ahmed Habib, dün yaptığı açıklamada, Kürtçe (Sorani ve Kurmanci lehçeleri), Arapça, Farsça, Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde yaklaşık iki yıldır yayın yapıldığını hatırlattı.

Habib, 7 dilde yayının geniş ekip ve imkânlar gerektirdiğini belirterek, “Bundan böyle Kürtçe (Sorani), Arapça ve İngilizce bölümlerini geliştireceğiz. Bu bölümler 24 saat boyunca yayın yapacak. Kurmanci, Türkçe, Farsça ve Almanca bölümlerini ise kapattık" dedi.

“Kürdistan Haber Ajansı (AKnews) ulusal ve bağımsız bir haber ajansıdır” ilkesiyle yayın yapan AKnews, 2008'in Kasım ayının başında kuruldu.

Kürdçenin Zazakî lehçesinde de yayın yapmadığı için eleştirilirken, mevcut Kurmanci yayınların da sonlandırılmış olması Kuzey kürdistan'da üzüntü ile karşılandı.

Bu kararın alınmasında Türkiye'nin siyasi baskı yaptığı yönündeki şüpheler teyid edilemezken, kararın isabetsiz olduğu yönündeki görüşler yoğunlukta.

AKnews- Haber Diyarbakır

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları