Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AKnews 3 Dilde Yayın Yapacak

AKnews 3 Dilde Yayın Yapacak

30 Ağustos 2010 Pazartesi 11:52
Kürdistan Haber Ajansı Genel Müdürü Bedran Ahmed Habib, yayın hayatına 3 dilde devam etmeye karar verdiklerini açıkladı.

Kürdistan Haber Ajansı (AKnews) Genel Müdürü Bedran Ahmed Habib, yayın hayatına 3 dilde devam etmeye karar verdiklerini açıkladı.

Bedran Ahmed Habib, dün yaptığı açıklamada, Kürtçe (Sorani ve Kurmanci lehçeleri), Arapça, Farsça, Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde yaklaşık iki yıldır yayın yapıldığını hatırlattı.

Habib, 7 dilde yayının geniş ekip ve imkânlar gerektirdiğini belirterek, “Bundan böyle Kürtçe (Sorani), Arapça ve İngilizce bölümlerini geliştireceğiz. Bu bölümler 24 saat boyunca yayın yapacak. Kurmanci, Türkçe, Farsça ve Almanca bölümlerini ise kapattık" dedi.

“Kürdistan Haber Ajansı (AKnews) ulusal ve bağımsız bir haber ajansıdır” ilkesiyle yayın yapan AKnews, 2008'in Kasım ayının başında kuruldu.

Kürdçenin Zazakî lehçesinde de yayın yapmadığı için eleştirilirken, mevcut Kurmanci yayınların da sonlandırılmış olması Kuzey kürdistan'da üzüntü ile karşılandı.

Bu kararın alınmasında Türkiye'nin siyasi baskı yaptığı yönündeki şüpheler teyid edilemezken, kararın isabetsiz olduğu yönündeki görüşler yoğunlukta.

AKnews- Haber Diyarbakır

Diğer Haberler