Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AKP asimilasyonda ‘Zazacılık’a sarıldı

AKP asimilasyonda ‘Zazacılık’a sarıldı

13 Aralık 2012 Perşembe 16:32
AKP Kürtleri inkar ve parçalama politikasının bir söylemi olan 'Zazalar Kürt değildir' teorisine sarıldı.

Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, önümüzdeki yıl itibarıyla Zazaca'nın (Dimilki) eğitim kitaplarında Kürtçe'nin bir lehçesi yerine ayrı bir dil olarak sunulacağını belirtti.

Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Bingöl' konferansına Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ahmet Ertürk, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Bingöl Üniversitesi Rektörü Gıyasettin Baydaş'ın yanı sıra milletvekilleri, öğretim görevlileri ve bazı öğrenciler katıldı.

Konferansta açılış konuşmasını gerçekleştiren Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Ergünöz Akçora, Bingöl'ün coğrafi yapısını anlatarak bir slayt gösterisi sundu.

Konferansta bir konuşma yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bingöl ise, 12 Eylül anayasasına Bingöl’ün yüzde 90 oranında ‘hayır’ dediğini hatırlatarak, "darbeci yasalara en çok hayır oyu veren Bingöl ve Bingöllüler olmuştur" dedi.

Bingöl'ün konuşmasının ardından söz alan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ahmet Ertürk, Bingöl'ün ve ülkenin ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konferansta bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise okullaşma oranı ile ilgili istatistiksel bilgiler verdi. Seçmeli derslerde Bingöl'de öğrencilerin en fazla Kuran-ı Kerim dersini seçtiğini savunan Bakan Dinçer, önümüzdeki yıldan itibaren Zazaca'nın eğitim kitaplarında Kürtçe'nin bir lehçesi olarak değil ayrı bir dil olarak yer alacağını söyledi.

"Biz bu yıl Zazaca ile ilgili eğitimi açarken Kürtçe'nin bir versiyonu gibi düşünmüştük" diyen Bakan Dinçer, "Daha doğrusu kitabı hazırlayanlar öyle düşünmüşlerdi ve biz onların uzmanlığına güvenmiştik. Ama önümüzdeki yıldan itibaren ders kitaplarımızı yazarken Kürtçe'nin bir başka versiyonu veya lehçesi gibi değil Zazaca'yı ayrı bir dil olarak sizlere sunacağız" şeklinde konuştu.

Zazaca Yüksek Lisans eğitimi alan öğrencilerin durumları ile ilgili de bilgi veren Bakan Dinçer, "Zazaca şuanda yeni bir öğretmenlik alanı olarak henüz tanımlanmadı. Öğrencilerin seçme oranına göre onu da ayrı bir dal olarak ileride tanımlayacağız” dedi.

Bakan Dinçer böylece, Kürtleri inkar ve parçalama politikası olarak yıllardır Bingöl ve çevresinde sürdürülen ‘Zazalar Kürt değildir’ teorisine sarıldıklarını açıklamış oldu. Bakanın açıklamaları AKP hükümetinin her fırsatta vurguladığı ‘asimilasyonu bitirdik’ söyleminin de büyük bir yalandan ibaret olduğunu gösteriyor.  (anf)

Diğer Haberler