Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AKP Hükümetinden ”Başörtüsüne Resmi Yasak”

AKP Hükümetinden "Başörtüsüne Resmi Yasak"

27 Kasım 2012 Salı 11:13
İmam hatiplerde eskiden olduğu gibi başörtüsünün serbest olduğu belirtilirken, diğer liseler için ise "okul içinde baş açık" olacak ifadeleri kullanıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullarda, öğrencilerin kılık kıyafetini düzenleyen yeni yönetmeliğin yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazetede yayımlandı. İmam hatiplerde eskiden olduğu gibi başörtüsünün serbest olduğu belirtilirken, diğer liseler için ise "okul içinde baş açık" olacak ifadeleri kullanılarak başörtü yasağı getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullarda, öğrenciler okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak.

Yönetmeliğe göre, kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek.

Yönetmelikte öğrencilerin bakanlığa bağlı okullarda vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek dışında serbest kıyafet giyebileceği belirtildi.

MEB'e bağlı okullarda, velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, 4'üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul kıyafeti belirlenebilecek.

Öğrenim görülen programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuvarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyilebilecek.

Öğrenciler, beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecek, ancak öğrenciler tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacak.

Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye mali yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.

Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamayacak.

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemeyecek.

Başörtüsü Yasak

Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olacak. Öğrenciler makyaj yapmayacak, bıyık ve sakal bırakamayacak.

Bu yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden ortaokul öğrencilerine MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, lise öğrencilerine MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanacak. Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden okul yöneticileri hakkında da ilgili disiplin hükümleri uygulanacak. (ilkha)

Diğer Haberler