Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’AKP Kürtler Üzerinde Kirli Oyunlar Oynuyor’

'AKP Kürtler Üzerinde Kirli Oyunlar Oynuyor'

16 Aralık 2012 Pazar 17:00
Mardin’in Büyükşehir yapılmasının ardından yapılan tutuklamalara dikkat çekildi.

DTK Eşbaşkanı Türk, ‘KCK’ adı altında sürdürülen siyasi soykırımla Kürtler üzerinde AKP’nin kirli bir oyun oynadığını söyleyerek, Mardin’in Büyükşehir yapılmasının ardından yapılan tutuklamalara dikkat çekti. ‘Direneceğiz’ dedi

21 KÜRT SİYASETÇİ TUTUKLANDI
 
‘KCK’ adı altında yapılan siyasi soykırım operasyonlarında dün Dersim, Mersin ve Riha’da gözaltına alınan 21 Kürt siyasetçi tutuklandı. Şırnak’ta ise çok sayıda çocuk gözaltında. Mardin’de yapılan operasyonun ardından bölgede bulunan milletvekili Ahmet Türk, ‘Zulümle, ölümle, işkenceyle Kürtlere boyun eğdiremezsiniz’ dedi.
 
AKP’NİN KİRLİ SEÇİM KAMPANYASI
 
BDP’li belediyelere ve siyasetçilere yönelik hız kazanan siyasi soykırım operasyonlarında dün de onlarca Kürt siyasetçi tutuklandı. Yerel seçimler yaklaştıkça, yerel siyasetçilere yönelik tutuklamaların artmasına dikkat çeken Kürt siyasetçiler operasyonları BDP karşısında gerileyen ‘AKP’nin seçim kampanyası’ olarak görüyor.
 
Kürtler üzerine kirli oyunlar
 
DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Mardin ve ilçelerini ziyaret etti. Kızıltepe konuşan Türk, “Kürtlerin legal siyaseti üzerine kirli oyunlar oynanmaktadır. 1990’lı yıllarda da şu anda olduğu gibi siyaset yürütülüyordu. Kürt halkı hiçbir zaman yılmadı, başını eğmedi ve her geçen gün daha da ileri boyutta çalışmalara katıldı. Zulümle, ölümle, işkenceyle Kürtleri terbiye edemezsiniz, boyun eğdiremezsiniz” diye konuştu.
 
Kürt halkının oluşturulacak yeni bir kardeşlik siyaseti için her şeyiyle hazır olduğunu aktaran Türk, “Kardeşliğimiz için yeni bir siyaset oluşturulmalı. Kürt halkı çalışanı, öncüsü, her şeyiyle buna hazırdır. Kürt halkı Ortadoğu’da çok kadim bir halktır. Bu nedenle kimliksiz, dilsiz bırakılması yaşamsal anlamda da kabul edilemez. Halk olarak tanınırsa sorun, karışıklık ortadan kalkar. Şu an bile Kürtler üzerinde yürütülen kirli siyaset sonucu 2 bin kadar genç cezaevlerinde ve daha birkaç gün önce Mardin, Siirt ve Batman’da arkadaşlarımız gözaltına alındı. Nedeni insani anlamda bir yaklaşım sergilediklerinden, barış için çalıştıklarındandı” dedi.
 
Erdoğan’ın “Roboski Katliamı” ile ilgili yaptığı açıklamaları değerlendiren Türk, şöyle devam etti: “Erdoğan en son yaptığı açıklamada Roboski ile ilgili tüm adımları attığını söyledi. Buradan soruyorum sorumlular nerede? Haklarında soruşturma açıldı mı? Bu kandırma siyaseti ile bir yere varılmaz. Açık, seçik bir siyaset olmalı. Kürtler için ne tür bir yol haritaları var bunların net olması gerekiyor. Bu kirli siyaset seçim dönemine kadar devam edeceğini tahmin ediyorum. Bu şekilde olmadığı sürece Ortadoğu’da ne istikrar ne de sorunlar ortadan kalkar.”
 
‘Dik duracağız’
 
Türk, “Tutuklamalara, işkencelere ve hukuk dışı uygulamalara karşı dik durmalıyız. Mardin’in Büyükşehir olması sebebiyle şimdiden nasıl BDP’yi alt ederiz, zayıf düşürürüz hesapları peşindeler ve nasıl ele geçiririz hesapları yapılıyor. Bu zulümdür, insafsızlıktır, insanlık dışıdır” dedi.
 
Kışanak bugün Batman’da
 
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bugün 24 Kürt siyasetçisinin tutuklandığı BDP Batman İl Örgütü’nü ziyaret edecek. Kışanak ve beraberindeki heyet bugün saat 10.00’da Batman girişinde bulunan Bardakçılar Dinlenme Tesisi’nde BDP’liler ve halk tarafından karşılanacak. Kışanak, ardından BDP il binasına geçecek. BDP il yöneticisi Cengiz Oral, Batman halkına çağrı yaparak, herkes Selahattin Demirtaş’ı karşılamaya çağırdı.
 
Kışanak ve beraberindekilerin, ziyaretten sonra Siirt’e geçeceği öğrenildi. (özgür gündem)

Diğer Haberler