Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AKP’nin Sütü Bozuk Çıktı!

AKP'nin Sütü Bozuk Çıktı!

03 Mayıs 2012 Perşembe 08:51
AKP hükümetinin Milli Eğitim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak projesi ile okullara dağıtılan sütler bozuk çıktı.

AKP hükümetinin Milli Eğitim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak projesi ile okullara dağıtılan sütler bozuk çıktı. Başta Diyarbakır olmak üzere pek çok ilde yüzlerce çocuk zehirlenerek hastanelere kaldırıldı.

Milli Eğitim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projesi ile ilköğretim 5'inci sınıfa kadar öğrencilere süt dağıtımına başlandı. Ancak Diyarbakır Hürriyet İlköğretim Okulu'nda dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden bazılarında karın ağrısı, kusma ve ağrı şikayeti gelince öğrenciler hastanelere kaldırıldı. Diyarbakır'daki pek çok okuldan 400’den fazla öğrenci çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nde bulunan Hürriyet İlköğretim Okulu başta olmak üzere bazı okullarda bu sabah dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden bir kısmında bir süre sonra karın ağrısı, kusma ve ağrı şikayetleri başladı. Şikayetler üzerine öğrenciler ambulanslar ve diğer araçlarla kentteki özel ve diğer hastanelere kaldırıldı. Rahatsızlanan çocuklara burada serum verilerek, gerekli tedaviler yapıldı. Rahatsızlanıp hastanelere götürülen yüzlerce öğrenciden önemli bir bölümünün tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Veliler okul ve hastanelere akın etti

Dağıtılan sütlerden öğrencilerin zehirlendiği haberleri üzerine veliler okullar ile hastanelere akın etti. Bazı veliler çocuklarının rahatsızlanmasına tepki gösterirken, Hürriyet İlköğretim Okulu'nda rahatsızlanan öğrencilerin hangi hastanelerde bulunduğu anonsla velilere duyuruldu.

Veliler, dağıtılacak sütlerin bazı okullara günler öncesinde getirilip bıraktığını belirtildi. Bu sütlerin uygun olmayan koşullarda bekletildiğini ileri süren veliler, “Günlerce bekletilen sütler bozuldu ve bugün öğrencilere dağıtıldı. Çocuklarda bu sütlerden zehirlendi” dedi.

Vali Toprak’tan şaşırtan açıklama

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, proje kapsamında 5 Nisan İlköğretim Okulu'ndaki süt dağıtım törenine katıldı. Toprak'ın törende bulunduğu sırada okullarda öğrencilerin zehirlendiği haberleri geldi. Gazetecilerin soruları üzerine açıklama yapan Toprak, şunları söyledi:

"Bazı çocuklarımıza bazı besinler dokunabiliyor, kimisine yumurta dokunabilir. Bazı çocuklarımızda da süt alerjisi olabilir. Ya da çocuklarımız ciddi manada aç kalmışlardır ya da farklı faktörler vardır. Bunlar mide bulantısı yapabilir, bunların da süt dağıtmadan önce sınıflarında uyarıyoruz. İlk süt dağıtım programının sabahında bunun sanki dağıtılan sütlerden meydana gelmiş gibi gösterilmesi haksızlık olur. Çünkü bu büyük bir projedir.”

Vali Toprak, Diyarbakır'da 230 bin öğrenciye süt dağıtımına başlandığını belirterek, öğrencilerin rahatsızlanmasıyla ilgili detaylı bir inceleme yaptıklarını ve konunun üzerinde durduklarını söyledi. Yaşanan rahatsızlanmanın büyük projeyi sekteye uğratmamasını isteyen Toprak, olumsuz bir düşünceye gerek olmadığını savundu.

BDP İl Başkan Yardımcısı Ahmet Gezer, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Nedim Yaşlı, Yenişehir Belediye Başkanı M. Selim Kurbanoğlu, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş Çocuk Hastanesi, Özel Bağlar Hastanesi’ne giderek çocukların durumu hakkında bilgi aldı. Özel Bağlar Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mecit Acar, hastanelerine 150 öğrencinin başvurduğunu belirtti. Acar, çocuklarda gıda zehirlenme belirtileri görüldüğünü ancak hayati tehlike bulunmadığını söyledi.

BDP’DEN VALİYE TEPKİ

BDP İl Başkan Yardımcısı Gezer de vali Mustafa Toprak’ın “psikolojik rahatsızlık” açıklamasına tepki göstererek, valiyi hastanelere gelmeye davet etti. Başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere firma yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunan Gezer, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nı göreve davet etti.

Hastanelere koşan veliler de, çocuklara verilen süt kapların tamamının çöplerden “geri dönüşüm” gerekçesiyle toplatıldığını belirtti.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANMIŞ

Bu arada zehirlenme vakaları peş peşe yaşanırken dağıtılan sütlerin, arta kalan sütlerden oluştuğu ve bunların öğrencilere dağıtıldığı ortaya çıktı. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte dağıtılan sütler için "Mevsimsel süt fazlalığının değerlendirilmesi" ibaresi kullanılmış.

Resmi gazetede yayınlanan Okul Sütü Programı uygulama esasları hakkındaki karar şöyle:

Madde:1-(1) Bu kararın amacı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortaklaşa hazırlanan ve 2012 yılı içinde yürütülecek olan Okul Sütü Programı kapsamında özel okullar hariç olmak üzere ana sınıfından beşinci sınıfa kadar (beşinci sınıf dahil) ilköğretim okulu öğrencilerine, dengeli beslenme suretiyle gelişme oranlarının arttırılması ve mevsimsel süt arzı fazlalığının değerlendirilerek üretimde istikrarın sağlanması için uzun ömürlü kutu süt dağıtılmasına ilişkin esaslan belirlenmesidir.

ANF

Diğer Haberler